Reklama
Reklama

Gołębie nie znoszą tego zapachu. Rozsyp na parapecie, a będą go omijać z daleka

Gołębie pojawiające się regularnie na naszych parapetach czy balkonach mogą być prawdziwym utrapieniem. Nie tylko brudzą i czynią wiele szkód, ale i mogą przenosić różnego rodzaju choroby. Wobec tego warto wiedzieć, jak w prosty sposób zniechęcić je do wizyt na naszym terenie, równocześnie nie robiąc ptakom krzywdy. Podpowiadamy, jak odstraszyć gołębie i jak zapobiegać ich wizytom.

Gołębie są sporym utrapieniem jeśli często pojawiają się na naszym parapecie lub balkonie. W dodatku, gdy założą one w tym miejscu gniazdo, nie możemy z nim nic zrobić, ponieważ jest ono objęte ochroną prawną. Wobec tego warto znać naturalne sposoby odstraszania gołębi, które równocześnie nie będą dla nich krzywdzące.

Jakiego zapachu nie lubią gołębie?

Gołębie, tak jak inne ptaki lub owady cechuje wysoka wrażliwość na pewnego rodzaju zapachy. Dzięki temu zyskujemy możliwość odstraszenia ich w sposób, który nie krzywdzi ptaków, a sprawi, że nie będą przylatywały na nasz parapet lub balkon.

W tym przypadku wystarczy sięgnąć po naturalne środki. Wśród nich jest między innymi naftalina, olejki eteryczne, kuchenne przyprawy czy ocet. Sprawdzonym sposobem jest umieszczenie kulek naftaliny w woreczkach i rozwieszenie ich w miejscu, w którym lubią przesiadywać gołębie.

Dobrą metodą jest także spryskanie przestrzeni octem lub olejkami eterycznymi. Możemy nimi również nasączyć ściereczkę czy gąbkę i pozostawić ją na parapecie. Warto także rozsypać na problematycznym obszarze nieco lawendy, pieprzu, chili lub mięty, które również wydzielają zapach nielubiany przez gołębie.

Czytaj również: Gotuj jajka w ten sposób, a skorupki nie będą pękały. Wystarczy, że wrzucisz to do garnka

Jak jeszcze możemy odstraszyć gołębie?

Gołębie możemy również zniechęcić do odwiedzin, wykorzystując ich płochliwość. Wystarczy, że na swoim balkonie lub w pobliżu okna umieścimy przedmioty, które generują światło lub dźwięk.

Świetnie w tym przypadku sprawdzają się popularne wiatraczki w jaskrawych kolorach, ale także dzwoneczki, które dobrze spełniają swoją rolę, równocześnie stanowiąc barwną ozdobę. W momencie, gdy są poruszane przez wiatr, emitują dźwięki, które są nieprzyjemne dla gołębi.

Podobnie zadziałają zwykłe szeleszczące worki lub torebki papierowe, więc nie potrzebujemy dużego budżetu, aby zabezpieczyć swoją przestrzeń. Niektórzy decydują się również na puszczanie nagrań odgłosów wydawanych przed drapieżne ptaki, które są naturalnymi wrogami gołębi, jednak jest to dość uciążliwa metoda dla naszych sąsiadów, którym takie dźwięki na dłuższą metę mogą uprzykrzać życie.

W jaki sposób zapobiegać pojawianiu się gołębi?

Oczywiście jak w większości przypadków, lepiej jest zapobiegać problemowi niż sobie z nimi radzić. Szczególnie że gdy gołębie zdążą uwić gniazdo na naszym terenie, to nic już nie możemy zrobić. Należy pozostawić je nietknięte, zwłaszcza jeśli ptaki złożyły już jaja. Niszczenie ich lub narażanie piskląt na szkodę jest surowo zakazane pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Wobec tego chcąc uniknąć takiej sytuacji, warto po prostu zawczasu zainstalować specjalne siatki, które ochronią nas przed niechcianymi wizytami gołębi. Jest to metoda zapobiegawcza, która uniemożliwi ptakom przesiadywanie na parapetach i balkonach.

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby