Reklama
Reklama

Zjedz przed wycieczką do lasu. Zmniejszysz szansę na ugryzienie przez kleszcza

Przed wycieczką do lasu, parku czy na łąkę warto odpowiednio zabezpieczyć się przed kleszczami. To niewielkie pajęczaki, które mogą być przyczyną wielkich problemów. Okazuje się jednak, że istnieje prosty sposób, by zmniejszyć szansę ugryzienia przed kleszcza. Pomocna może się okazać popularna przyprawa. Jaka i dlaczego może pomóc? Wyjaśniamy.

Kleszcze to rząd pajęczaków z podgromady roztoczy, do którego zalicza się kilkaset opisanych gatunków. Choć wyglądają niepozornie, są bardzo groźne, a nawet krótkotrwała wycieczka na łąkę czy do lasu może zakończyć się spotkaniem z nimi. Czają się zresztą także w miejskich parkach, na skwerach, trawnikach czy w ogródkach działkowych. Ukąszenie kleszcza może spowodować zachorowanie na różne choroby — kleszcze mogą bowiem przenosić liczne wirusy i bakterie. Czy istnieje sposób, by się przed nimi uchronić? 

Kleszcze a choroby. Dlaczego trzeba na nie uważać?

Kleszcze mogą atakować zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Mogą przenosić groźne bakterie i wirusy, co kończy się zachorowaniem na przykład na kleszczowe zapalenie mózgu. Bardzo niebezpieczna jest również borelioza, która z czasem może doprowadzić między innymi do zapalenia mięśni, stawów czy porażenia nerwów. Objawy chorób wywołanych przez kleszcze są naprawdę różne — od łagodnych po naprawdę poważne.

Jeśli zauważymy na ciele kleszcza, trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Musimy to jednak zrobić ostrożnie, przy pomocy specjalnego sprzętu lub pęsety. Chwytamy kleszcza za głowę i powoli, lecz stanowczo go wyjmujemy. Ewentualną rankę przemywamy zaś spirytusem lub wodą utlenioną. Najlepiej też skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zdecyduje, czy w danym przypadku konieczne są szczegółowe badania. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nie zostaliśmy zainfekowani, powinniśmy się zgłosić na badania krwi, które potwierdzą lub nie obecność bakterii w organizmie. 

Czytaj też: Chcesz wspomóc trawienie? Pij siemię lniane o tej porze dnia 

Zjedz przed spacerem lub zabierz ze sobą. Tego kleszcze nie lubią

W sklepach można znaleźć mnóstwo produktów, których zadaniem jest skuteczne odstraszanie kleszczy. Niektóre z nich działają rewelacyjnie, a inne to po prostu strata pieniędzy. Warto więc pamiętać, by na każdy spacer po łące czy po lesie odpowiednio się ubrać. Najważniejsza jest odzież z długimi rękawami i nogawkami. 

Co ciekawe, pewna popularna przyprawa również może zadziałać odstraszająco, ponieważ kleszcze nie znoszą jej zapachu. Tą przyprawą jest cynamon. Warto więc spryskać się perfumami o zapachu cynamonu, zjeść przed spacerem drożdżówkę czy ciasto z cynamonem, a może nawet zabrać taki przysmak ze sobą. Warto też wsypać do woreczka dwie łyżki tej przyprawy i włożyć do kurtki czy spodni. Może to być dobry, naturalny sposób na odgonienie tych niebezpiecznych pajęczaków.

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | zdrowie