Ta rzecz przyciąga kleszcze jak magnes. Nie zabieraj jej do lasu
Aktywność kleszczy zależy przede wszystkim od temperatury na zewnątrz. Owady intensywnie szukają pożywienia głównie w miesiącach od przełomu marca i kwietnia, aż do listopada. Dlatego nie możemy przestać lekceważyć kleszczy nawet wtedy, kiedy lato dobiega już końca. Nie rezygnujmy ze spacerów, ale lepiej nie zabierajmy tej rzeczy do lasu, jeśli nie chcemy mieć z nimi do czynienia...
Kleszcze zaliczają się do pajęczaków i są często określane "kuzynami" pająków. Są spokrewnione również z roztoczami i skorpionami. Kleszcze przechodzą trzy stadia rozwoju: od jaja, przez larwę, aż po nimfę i w końcu dorosłego osobnika. Co ciekawe, to właśnie nimfy kleszcza są odpowiedzialne za niemal 100% ukąszeń.
Głównym źródłem pożywienia dla larw i nimf są mniejsze zwierzęta i ptaki. Natomiast dojrzałe osobniki czerpią pożywienie z dużych żywicieli – ludzi i dużych zwierząt. Samo ukąszenie kleszcza powoduje podrażnienie, ale największym zagrożeniem są choroby przenoszone przez insekta. Jedna rzecz, którą często nosimy, przyciąga uwagę kleszczy.
W Polsce sezon na kleszcze trwa nieraz nie tylko do listopada, ale przez niemal cały rok. Dzieje się tak ze względu na coraz cieplejszy klimat na naszej szerokości geograficznej. Nieraz dochodzi do sytuacji, w których kleszcze atakują nawet w grudniu, czy styczniu. Jaka konkretna rzecz jest dla nich wyjątkowo atrakcyjna?
Jest jedna rzecz, która przyciąga kleszcze jak magnes. Dotyczy to ubrań, z których wydziela się duża ilość kwasu masłowego i amoniaku. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie, kiedy do lasu ktoś zakłada przepocony element garderoby. Dlatego przed wycieczką na łono natury, lepiej upewnić się, że mamy na sobie tylko czyste i świeże ubrania.
Sprawdź: Ten wąż ma dwa metry, potrafi ukąsić i żyje w Polsce. Co robić, gdy go zauważymy?
Kleszcze będą chętniej atakować osoby, które mają na sobie nie tylko lekko przepocone ubrania, ale także te, które są w jasnym kolorze. Spodnie, bluza, czy koszulka o ciemnym odcieniu nie będą atrakcyjne dla insektów.
Wciąż mało powszechną wiedzą jest to, że te pajęczaki są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne, które ma częstotliwość 900 MHz. Jego źródłem są telefony komórkowe.
Kleszcze mogą być źródłem zakażenia rozmaitymi bakteriami, wirusami, czy pasożytami. Do najczęściej przenoszonych chorób zalicza się m.in. borelioza. Wywołuje ją bakteria Borrelia burgdorferi, a objawem jest zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia przyjmujące kształt pierścienia.
Późniejsze objawy boreliozy są wyjątkowo niebezpieczne. Dochodzi do porażenia nerwu twarzowego, ból serca, czy zapalenie stawów kolanowych, aż po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nieleczona borelioza może doprowadzić do śmierci.
Czytaj również: Po prostu rozsyp ją w ogrodzie. Funkie odżyją, a ślimaki znikną raz dwa!
Zobacz też:
Boczki i zaparcia przestaną być zmartwieniem. Wystarczy wsypać łyżkę do kefiru
Wrzuć 1 kostkę lodu do zupy. Natychmiastowy efekt cię zaskoczy
Ręczniki będą miękkie, jak w hotelu. Wystarczy, że w czasie prania zrobisz to