Reklama
Reklama

Po prostu rozsyp ją w ogrodzie. Funkie odżyją, a ślimaki znikną raz dwa!

Ślimaki w ogrodzie są poważnym problemem. Mogą zniszczyć rośliny, wygryzając dziury w ich liściach i łodygach. Chętnie podgrywają korzenie młodych rośliny użytkowych, ale smakują im także byliny, wśród których brzuchonogi szczególnie upodobały sobie egzotyczne funkie. Te szkodniki nie są wybredne, dlatego powinieneś wiedzieć, jak pozbyć się ślimaków ze swojej działki. Tym bardziej że w sklepach od ręki dostaniesz środek, którego mięczaki wręcz nienawidzą.

Funkie zachwycają pięknymi kwiatami od lipca do wczesnej jesieni, ale nawet po sezonie wciąż zachwycają dużymi, soczysto-zielonymi liśćmi. Byliny o daleko-wschodnim pochodzeniu mogą stanowić największą ozdobę ogrodu, lecz ich uprawa ma pewien haczyk. Egzotyczne funkie przyciągają nie tylko spojrzenia zazdrosnych sąsiadek, ale również ślimaki, które wrześniowymi nocami zajadają się ich liśćmi na potęgę.

Po takim ataku funkie nie prezentują się już atrakcyjnie. Ich ozdobne liście są podziurawione, ale istnieje prosty sposób, jak zwalczać ślimaki. Możesz się ich łatwo pozbyć, sięgając po produkt, który wypędzi szkodniki, a jednocześnie odżywi rośliny na twojej działce. 

Jak zwalczać ślimaki? Rozsyp ją pod funkią, a zapomnisz o problemie

Domowych sposobów na ślimaki jest cała masa. Do walki z nimi możesz wykorzystać np. skorupki jaj. Jeżeli jednak nie masz czasu tworzyć własnych specyfików, nie martw się. Po prostu udaj się do sklepu ogrodniczego po gotowy produkt, jakim jest mączka bazaltowa. 

Wysyp ją dookoła funkii tak, aby utworzyć ochronną "barierę" przed ślimakami o szerokości minimum 3-4 cm. Wówczas mięczaki na pewno nie przedostaną się do byliny. Gdy spróbują pokonać ściankę z mączki bazaltowej, drobniuteńkie frakcje mineralne substancji poranią ich śliskie i delikatne ciało

Mączka bazaltowa ma wiele zalet. Stosuj, a funkie wybuchną nowymi liśćmi

Mączka bazaltowa ma również inne zalety. Jest jeden z najlepszych naturalnych nawozów do funkii, który przyspiesza wzrost i rozwój tych egzotycznych bylin. Stosuj regularnie, a rośliny będą wypuszczać liście jak szalone. A jeżeli jakość ziemi na działce pozostawia wiele do życzenia, ten proszek wpłynie korzystnie na parametry gleby w ogrodzie. 

Może cię zainteresować: Ślimaki podgryzają twoje truskawki? Zakop to w ogrodzie, a już nie wrócą

Co zamiera mączka bazaltowa i jak ją stosować? Uważaj, bo pyli

Mączka bazaltowa to pylisty produkt pochodzenia wulkanicznego. Powstaje w wyniku zmielenia skały bazaltowej, a jej dokładny skład zależy od miejsca, z którego ta została wydobyta. 

Na ogół na mączkę bazaltową składają się z:

  • krzemionka - od 45 do 50 proc.
  • glin  - około 13 proc.
  • żelazo - około 10 proc.
  • magnez - około 10 proc.
  • wapń - około 10 proc. 

Zawiera również śladowe ilości sodu, potasu, fosforu, boru, siarki, tytanu i manganu. Jako iż mączka bazaltowa mocno pyli, wszystkie zabiegi z jej udziałem powinieneś wykonywać w ochronnym stroju. Zwłaszcza w masce i okularach tak, by proszek nie dostał się do oczu. z maską i okularami.

Czytaj również: Naukowcy sądzili, że wyginął. Gigantyczny "ślimak Barbie" żyje w wulkanie

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | uprawa roślin