Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj ich, mogą przydać się w walce ze ślimakami. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się szkodników

Ślimaki to jedne z najczęściej występujących i najbardziej nielubianych zwierząt w ogrodzie. Potrafią w nim wyrządzić niemałe szkody i zniszczyć ukochane rośliny. Efektem żerowania ślimaków są dziury w kształcie pasm wygryzione w liściach, łodygach i cebulach poszczególnych okazów. Jednak jak przepędzić je w sposób tani i ekologiczny? Okazuje się, że jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Ślimaki mają tysiące maleńkich zębów umieszczonych na języku. Działają one jak pilnik i rozdrabniają pokarm, co sprawia, że podgryzane przez nie rośliny, szybko ulegają zniszczeniu. Żerują głównie w nocy, a w dzień kryją się przed słońcem w zacienionych schronieniach. Pozbycie się ślimaków z ogrodu jest możliwe i nie wymaga od nas dużych nakładów czasu oraz pieniędzy. Sprawdź, jak to zrobić.  

Ślimaki w ogrodzie - dlaczego stanowią zagrożenie?

Ślimaki są wszystkożerne i przede wszystkim odżywiają się roślinami, ale także zwierzętami, a niekiedy nawet innymi ślimakami. Pojawiają się w naszych ogródkach, szukając nie tylko jedzenia, ale i schronienia. Brak skorupy u niektórych z nich sprawia, że mocne słońce jest dla ślimaków niezwykle dokuczliwe, dlatego chowają się w wilgotnych zakamarkach.

Co prawda pełnią one istotną rolę w ekosystemie. W naszym ogródku nie są jedynie zagrożeniem, ponieważ zjadają nasiona chwastów i żywią się martwymi częściami roślin. Walkę z nimi powinniśmy podjąć, dopiero gdy zauważymy, że ślimaków jest naprawdę sporo. Może to stanowić niemały problem dla nas, ponieważ ślimaki potrafią zjadać mniejsze liście w całości, a większe kaleczą podgryzaniem ich na tyle, że po prostu niszczą rośliny.

Ich żerowanie szczególnie widoczne jest na roślinach ozdobnych z liści. Ślimaki żerują po obu stronach blaszki liściowej, zeskrobując tkanki roślinne, następnie wygryzają nieregularne otwory, a na koniec zjadają nerwy i łodygi, aż doprowadzają do zniszczenia całych roślin.

Skorupki jaj - jak działają na ślimaki?

W walce ze ślimaki niezwykle pomocne okażą się skorupki jaj, dlatego nie powinniśmy ich wyrzucać. Zbierajmy je regularnie, umyjmy i rozłóżmy na blaszce do wyschnięcia na 2 dni. Gdy wyschną, wkładamy je do plastikowej torebki i zgniatamy.

Przemielone skorupki jaj przesypujemy np. do słoika i przenosimy do ogrodu. Tam rozsypujemy je pod rośliną, tworząc wokół niej okrąg. Pod wpływem wilgoci skorupki jaj będą się powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. Z każdym tygodniem dodajemy nowe skorupki, ponieważ inaczej ślimaki bardzo szybko powrócą.

Jest to skuteczna metoda, ponieważ stworzenia te są wrażliwe na nierówności i chropowatość podłoża. Wobec tego, kiedy natrafią na coś ostrego i o raniących krawędziach, wycofują się.

Czego jeszcze nie lubią ślimaki w ogrodzie?

Istnieje kilka gatunków roślin, za którymi ślimaki nie przepadają. Skutecznie odstrasza je ich zapach, ale i smak. Oto co warto posadzić obok rabatek z roślinami, które ślimaki chętnie podgryzają:

  • czosnek,
  • macierzankę,
  • majeranek,
  • krwawnik,
  • cebulę,
  • cząber,
  • rumianek,
  • gorczycę,
  • szałwię.

Te rośliny zasadzone w ogrodzie sprawią, że ślimaki przestaną być częstymi gośćmi. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie