Reklama
Reklama

Ten wąż ma dwa metry, potrafi ukąsić i żyje w Polsce. Co robić, gdy go zauważymy?

Wąż Eskulapa jest ogromny i potrafi ukąsić. Jest on jednym z największych gadów, jakie można spotkać w naszym kraju. Równocześnie jest to gatunek bardzo rzadki i spotkamy go tylko na niektórych obszarach Polski. Podpowiadamy, jak zachować się, gdy trafimy na takiego węża.

Wąż Eskulapa uznawany jest za symbol medycyny i sztuki lekarskiej. Został tak nazwany na cześć greckiego boga uzdrawiania Asklepiosa (łac. Eskulapa). Jest on jednym z największych i najrzadszych gatunków w Polsce, ale bardzo często wywołuje strach, ponieważ może mieć nawet 2 metry długości.

Jak rozpoznać tego węża?

Wąż Eskulapa to równocześnie największy, ale i najrzadszy gatunek węża w Polsce, który został objęty ścisłą ochroną, ponieważ zagrożony jest wyginięciem.

Jego rozmiary są naprawdę imponujące, gdyż zazwyczaj osiąga on długość ciała od 140 do 160 cm. Jednak wyjątkowo duże okazy mogą przekraczać nawet 200 cm. Samce są na ogół nieco większe niż samice. 

Wąż charakteryzuje się brązowo-oliwkowym kolorem i oczami z okrągłymi źrenicami. Wierzchnia strona jego ciała jest błyszcząca i jaśniejsza po bokach i na głowie, natomiast koniec ogona jest nieco ciemniejszy. U niektórych gadów występuje również ciemny podłużny pasek wzdłuż boków ciała. Natomiast brzuch węża Eskulapa ma kremowo-żółtą barwę.

Gdzie w Polsce występuje wąż Eskulapa?

Wąż Eskulapa najczęściej wybiera tereny ciepłe i nasłonecznione, ale równocześnie niezbyt suche. Z tego powodu zazwyczaj spotkamy go w oświetlonych słońcem nizinach lub na zboczach gór.

Oprócz tego gad często przebywa nad brzegami wód i w lasach łęgowych, a także na leśnych polanach lub w zaroślach porośniętych bluszczem i jeżynami. Zdarza się również, że wąż Eskulapa zamieszkuje kamienne mury, ruiny czy miejsca wypału drewna.

W Polsce jednak jest niewiele stanowisk tego gada, więc liczba typowych dla niego siedlisk jest mocno ograniczona. Przyjmuje się, że pewnym miejscem występowania węża są Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Dodatkowo odnotowano także obecność gada na pograniczu Gorców i Beskidu Sądeckiego. 

Czytaj również: Nietypowe zwierzę w polskim lesie. Nikt nie potrafi tego wyjaśnić

Czy wąż Eskulapa jest jadowity?

Pomimo swoich pokaźnych rozmiarów, wąż Eskulapa, nie jest jadowity i nie jest groźny dla człowieka. Potrafi jednak poruszać się bardzo szybko i cicho. Aktywny jest przede wszystkim w ciągu dnia i o zmierzchu, ponieważ uwielbia intensywne wygrzewanie się na słońcu. 

Zobacz także: "Kolorowe tarantule" wykluły się na polskich łąkach. Lasy Państwowe ostrzegają przed ukąszeniem

Zazwyczaj gad zachowuje się mało agresywnie, jednak jeżeli ktoś zablokuje mu drogę ucieczki, to wąż potrafi boleśnie ukąsić w ramach obrony. Chociaż nie jest on jadowity, to ukąszenie może wywołać spory dyskomfort i ból. Wobec tego, aby uniknąć takiej sytuacji, lepiej się wycofać, gdy trafimy na ten gatunek i obserwować go z daleka.

Czym żywi się ten wąż?

Wąż Eskulapa żywi się małymi ssakami, głównie myszami, kretami i kunami, a także jaszczurkami i ptakami oraz ich pisklętami i jajami. 

Poszukuje swojego pożywienia na ziemi - w norach i pod kamieniami, ale i na drzewach. Większe ofiary gad oplata i dusi, a mniejsze po prostu zjada.

Zobacz też:

​Zadanie z podręcznika z podstawówki. Większość internautów nie potrafi go rozwiązać

Uzupełnij równanie, aby miało sens. Mało kto robi to dobrze

Przyjrzyj się uważnie. Jaką liczbę widzisz? Ten obrazek podzielił internautów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | przyroda | dzikie zwierzęta