Ta zdrowa i smaczna roślina porasta łąki, a większość osób uważa ją za chwast
Ten popularny chwast to bogactwo składników odżywczych. Czosnaczek pospolity spotykany jest w całej Polsce, a jego niepozorny wygląd sprawia, że wiele osób całkowicie go ignoruje. Dowiedz się, gdzie go znaleźć i użyj w swojej kuchni. Jego charakterystyczny aromat oraz zdrowotne właściwości sprawią, że szybko stanie się twoją ulubioną przyprawą.
Czosnaczek pospolity często brany jest za zwykły chwast. Nie pozwól, aby jego skromny wygląd sprawił, że go przeoczysz. Sprawdź, jak możesz wykorzystać jego właściwości w kuchni.
Czosnaczek pospolity występuje nie tylko w Europie, ale także na terenie Azji i Ameryki Północnej. Można go rozpoznać po sercowatych, drobnych listkach oraz białych kwiatostanach. Roślina nie należy jednak do najmniejszych — może nawet osiągać wysokość 100 cm. Jej cechą charakterystyczną, dzięki której łatwo ją rozpoznamy, jest zapach. Wystarczy rozetrzeć między palcami jego liście, aby poczuć mocny aromat rośliny.
W składzie czosnaczka pospolitego znajdziemy mnóstwo cennych składników odżywczych, takich jak m.in. prowitaminę A, kwas askorbinowy, żelazo, wapń, fosfor, związki siarki czy garbniki. Roślina ma działanie dezynfekujące, antybakteryjne, a także przeciwpasożytnicze. Może pomóc nam w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. biegunek, niestrawności i nudności. Czosnaczek jest również dobry na objawy przeziębienia, takie jak kaszel, ból gardła czy zapalenie krtani. Z kolei okłady z rośliny mogą przyspieszyć gojenie ran oraz leczenie stanów zapalnych.
Zobacz także: Masz ciągłą ochotę na słodycze? Jedz jedną garść tych nasion dziennie, a szybka zapomnisz o łakociach
Czosnaczek pospolity znajdziemy na terenie całej Polski. Najczęściej pojawia się w lasach, na obrzeżach dróg oraz na łąkach. Rzadko kiedy można spotkać go w przydomowych ogródkach.
Liście czosnaczku w kuchni mogą zastąpić tradycyjny czosnek czy czosnek niedźwiedzi. Młode liście rośliny mają delikatniejszy smak, przez co mogą zasmakować nawet osobom nieprzepadającym za mocnym aromatem czosnku. Czosnaczek stanowi dobry dodatek do sałatek, twarożku, zup, a nawet dań mięsnych.
Jeśli mamy wątpliwości, czy roślina nam zasmakuje, możemy przygotować z niej prosty dip, który podobny będzie do pesto. Do jego przygotowania będziemy potrzebować:
- 100 g liści czosnaczku pospolitego,
- 100 ml oliwy z oliwek,
- 50 g ulubionych orzechów lub nasion (orzechy włoskie, migdały, nasiona słonecznika),
- 30 g tartego parmezanu.
Wszystkie składniki należy wrzucić do blendera i porządnie zmiksować. Jeśli sos będzie zbyt gęsty, można dodać do niego więcej oliwy z oliwek lub odrobinę wody. Doskonale sprawdzi się na kanapkach, jako sos do makaronu oraz dip.
Zobacz też:
Ten trik ochroni cię przed złodziejami na cmentarzu. Nigdy więcej nie zabiorą ci lampionu
Kiszona kapusta nie tylko do obiadu. Możesz użyć jej w trakcie sprzątania
Robisz to z grzybami przed suszeniem? Nie dziw się, że pleśnieją