Możesz je kupić zamiast tradycyjnych kurzych jaj. Są smaczne i zdrowe, a jemy je rzadko
Wielkanocny okres kojarzy nam się nieodłącznie z jajkami, używanymi między innymi do dekoracji, ale i do przygotowania świątecznych potraw oraz wypieków. Jednak często zapominamy, że jaja kurze możemy zastąpić ich odpowiednikami. Przedstawiamy jedną z alternatyw, na którą warto zwrócić uwagę, ponieważ jaja te są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Jaja kacze rzadko pojawiają się na naszym talerzu. Jednak warto przemyśleć włączenie ich do swojej diety, ponieważ są one nie tylko większe, smaczne, ale i bardzo zdrowe, dzięki czemu korzystnie wpływają na nasz organizm i dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych oraz wiele witamin. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kaczych jajkach i jak je wykorzystać w swojej kuchni.
Jajka pochodzące od kaczek przede wszystkim są znacznie większe od kurzych odpowiedników. Ich grube skorupy występują w kolorach od białego do bladożółtego. Właśnie ze względu na grubość skorupki, jajka te mogą pozostawać świeże przez dłuższy czas niż kurze.
Jeśli chodzi o smak kaczych jaj, to jest on podobny do tych tradycyjnych. Żółtko jest jasnożółte, a po ugotowaniu zmienia kolor na pomarańczowy. Natomiast białko ma bladoniebieski odcień. Tak, jak u większości ptaków łownych, jaja kacze mają delikatny posmak dziczyzny. Zawierają także więcej tłuszczu niż jaja kurze i cholesterolu, co jest istotną informacją dla osób, które muszą się pilnować w tym aspekcie. Jedno jajko kurze ma 130 kalorii.
Z racji tego, że jajka kacze są większe od kurzych, to proporcjonalnie dostarczają one naszemu organizmowi więcej składników odżywczych. Wobec tego, jajka pochodzące od kaczek są cennym i obfitym źródłem fosforu, magnezu, wapnia, sodu, potasu oraz żelaza.
Co więcej, włączając jaja kurze do swojego jadłospisu, dostarczymy sobie również wiele innych składników, ponieważ zawierają one spore ilości witamin z grupy B oraz D, E i K, a także kwas pantotenowy i kwas foliowy. Warto wiedzieć, że zjedzenie jednego kaczego jaja, pomoże nam pokryć połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę B12.
Czytaj również: Gotuj jajka w ten sposób, a skorupki nie będą pękały. Wystarczy, że wrzucisz to do garnka
W Polsce jaja kacze nie są popularne i nie pojawiają się zazwyczaj w sprzedaży detalicznej. Wobec tego chcąc je nabyć, możemy udać się na targowiska lub zakupić je u lokalnych hodowców. Jednak musimy być przy tym bardzo czujni i znać źródło pochodzenia tych jajek, ponieważ są one o wiele bardziej podatne na zakażenie salmonellą niż jaja kurze.
Przyjmuje się, że jajo kacze powinno się spożywać, jak najszybciej od momentu, gdy ono powstanie, najlepiej w przeciągu 2 tygodni. Możemy również sprawdzić samodzielnie świeżość jajka, wrzucając je do zimnej wody. Jeśli będzie się ono unosiło na jej powierzchni, może to oznaczać, że nie jest ono już najświeższe.
Jaja kacze mogą stanowić bardzo dobrą alternatywę w naszej kuchni. Ze względu na ich dość intensywny i wyrazisty smak, najczęściej używa się ich do produkcji makaronów. Jednak nie brakuje im również zastosowań w cukiernictwie.
Często pieczone są przy ich użyciu ciasta, które wychodzą wtedy bardziej puszyste niż przy zastosowaniu jaj kurzych. Natomiast na co dzień osoby lubiące wyrafinowane smaki mogą przygotowywać sobie omlet lub jajecznicę z kurzych jaj, dzięki czemu potrawy nabierają innego smaku niż ten tradycyjny. Pamiętajmy jednak, że ze względu na dość zwięzłą strukturę białka, ubijanie tych jajek może trwać więcej czasu.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien