Reklama
Reklama

Masz ciągle ochotę na słodycze? Dietetyk zdradza, jak się jej pozbyć

Ciągła ochota na słodycze może być naprawdę kłopotliwa. Nie tylko, gdy w grę wchodzi problem ze zgubieniem kilku nadmiarowych kilogramów, ale także ze względów zdrowotnych. Szczególnie dla osób chorujących lub z zagrożonych cukrzycą. Poznaj 5 porad dietetycznych, które pomogą ci walczyć z ciągłą ochotą na słodycze.

"Mindfulness" podczas jedzenia

To bardzo popularne w dzisiejszych czasach określenie, które można odnieść do wielu dziedzin życia. Nawet do jedzenia i walki z ciągłą ochotą na słodycze. Dietetycy radzą, by przede wszystkim zredukować wszelkie czynniki rozpraszające podczas jedzenia posiłków. Warto także stosować "mindfulness", gdy chcemy sięgnąć po niezdrowe przekąski, takie jak paczka chipsów czy tabliczka czekolady. Zastanówmy się w takiej sytuacji, z czego wynika nasza ochota i rozróżnijmy głód fizjologiczny od pragnienia emocjonalnego.

Sprawdź również: Wyczyść tym ekran telewizora. Na długo pozbędziesz się kurzu i smug

Identyfikuj to, co odpowiada za zachcianki

Pierwszy punkt płynnie łączy się z poradą nr 2. Jeśli na chwilę się zatrzymamy, określimy przyczynę chęci (głód fizjologiczny czy pragnienie emocjonalne), możemy pójść o krok dalej. Oczywiście głód emocjonalny musimy zaspokoić i w tym przypadku nie ma dyskusji. Warto jednak dokładniej określić pragnienia emocjonalne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jedzenie pod wpływem emocji (mogą być związane ze stresem, a nawet spotkaniami towarzyskimi). W niektórych przypadkach chęć sięgnięcia po słodkie przekąski może być powodowana brakiem odpowiedniego nawodnienia czy złymi wyborami dietetycznymi.

Sprawdź również: Dodaj łyżkę tego produktu do wody, a buraki ugotują się w błyskawicznym tempie

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj. A potem przygotuj

Nic lepiej nie pomaga walczyć z zachciankami na słodycze niż zaplanowanie zakupów, a także posiłków. Powinniśmy do sklepu chodzić najedzeni i przygotowaną listą produktów. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko sięgnięcia po słodkie przekąski, które atakują nas z każdej sklepowej półki. Jeśli kupimy wszystkie produkty potrzebne do przygotowania ustalonych posiłków, a następnie będziemy je przygotowywać i spożywać w ustalonym przez siebie planie, nie będziemy mieli ciągłej ochoty na słodycze. Teraz wystarczy to tylko wcielić w życie.

Sprawdź również: To najlepsza zupa na odchudzanie. Możesz jeść do woli, a kilogramy polecą w dół

Utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia

Według dietetyków odpowiedni poziom nawodnienia organizmu pozwala znacznie zredukować pragnienie na słodkie przekąski. Często nawet, szczególnie podczas odchudzania, zaleca się wypić szklankę wody, gdy poczujemy głód. Wynika to z faktu, że sygnały pragnienia, które wysyła nasz organizm, mogą być mylone z uczuciem głodu. Warto więc zadbać o to, by przyjmować codziennie około dwóch litrów wody. Dzięki temu nasza walka z ciągłą ochotą na słodycze będzie znacznie skuteczniejsza, a my będziemy się po prostu lepiej czuć.

Sprawdź również: Zetrzyj i dosyp odrobinę do kawy. Kilogramy polecą w dół, a o przeziębieniu nie będzie mowy

Znajduj zdrowsze alternatywy

Na rynku dostępnych jest wiele alternatyw słodyczy, które można dostosować w jadłospisie do naszych potrzeb i preferencji. Do najbardziej przetworzonych należą "słodycze", które zamiast cukru mają w składzie słodzik. Problemem w tym przypadku jest fakt, że zwykle nadal są one wysokokaloryczne. Dużo lepszą alternatywą będą owoce, w szczególności gruszki, jabłka czy jagody. Pamiętajmy jednak, że to również jest źródło cukru. Pewnym zamiennikiem słodkich przekąsek mogą też być... surowe marchewki. Nie tylko są niskokaloryczne, ale ze względu na to, że długo je gryziemy w buzi, nasz organizm szybciej redukuje poczucie głodu.

Zobacz też:

Jeden z najzdrowszych napojów świata może być jeszcze zdrowszy? Wystarczy, że dodasz odrobinę tego owocu

Gotujesz tak ziemniaki? Przez ten błąd wychodzą twarde i tracą wartości odżywcze

Twoje prześcieradła wyglądają na szare i zużyte? Tak w mig przywrócisz im śnieżną biel

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie