Jesienny wysyp grzybów trwa. Do kiedy będzie można je zbierać?
Jesień nieodłącznie kojarzy się z grzybobraniem. Jednak wiele osób zastanawia się, jak długo grzyby będą się jeszcze pojawiały w lasach. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wpływa na to kilka czynników, które sprawiają, że sezon grzybowy skraca się lub znacznie wydłuża. Sprawdź, do kiedy jeszcze można będzie wybrać się na grzybobranie.
Głównym czynnikiem wpływającym na długość sezonu grzybowego jest wilgotność. Gdy jest ona bardzo wysoka, możemy znaleźć wiele okazów w lesie. Szczyt okresu, w którym możemy zbierać grzyby, przypada właśnie na jesień. Jednak jak długo jeszcze potrwa?
Wybierając się na grzybobranie, musimy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam na bezpieczny zbiór tych darów lasu i sprawią, że nie zepsujemy okazów, które tam znajdziemy.
Oto kilka kwestii, których nie powinniśmy lekceważyć, planując jesienną wycieczkę do lasu:
- Zbieramy gatunki, które znamy i mamy pewność, że są jadalne.
- Nie zbieramy grzybów, mających pod kapeluszem blaszki.
- Znajdując grzyba, powinniśmy go delikatnie wykręcić, a nie wyrwać, dzięki czemu nie naruszymy grzybni, która znajduje się pod ziemią.
- Nie zbieramy małych owocników, ponieważ są to młode grzybki, które nie wykształciły jeszcze dojrzałych zarodników, umożliwiających im rozmnażanie.
- Sprawdzamy gatunki, co do których mamy wątpliwości.
- Nie niszczymy grzybów trujących, które stanowią pożywienie dla zwierząt.
Czytaj również: Dziwny niebieski grzyb znów pojawił się w polskich lasach. Czy jest jadalny?
Większość popularnych gatunków można znaleźć w lesie jeszcze do końca listopada. Wśród nich znajdują się na przykład podgrzybki, koźlarze, borowiki, kanie, rydze czy kurki. Istotnym czynnikiem wpływającym na to, czy grzyby będą się jeszcze pojawiały w lesie, jest temperatura.
Wobec tego można uznać, że sezon na grzyby zakończy się wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Powoduje to, że przyjęto ogólnie, że sezon grzybowy trwa od września do listopada, gdy temperatura jest znacznie niższa, ale nie spada poniżej zera.
Chcąc zebrać duże ilości grzybów, powinniśmy również zwrócić uwagę na porę, o której wybieramy się na grzybobranie.
Większość osób decyduje się na wyjście do lasu wcześnie rano lub po opadach deszczu i jest to dobrym pomysłem. Związane jest to, z tym że grzyby rosną bardzo szybko i niektóre z nich potrafią wyrosnąć nawet w jeden dzień tak, jak maślak czy koźlarz. Sprawia to, że poranek jest najlepszą porą na zbiory, ponieważ wtedy najwięcej jest młodych grzybów.
Zobacz też:
Jak schudnąć przed świętami? 3 triki, które pomogą ci zmieścić się w świąteczną sukienkę
Przypaliłeś mleko? Nie wylewaj go, tak pozbędziesz się gorzkiego posmaku
Nie wyrzucaj skórek pomarańczy. Zrobisz z nich świąteczną świecę