Reklama
Reklama

​Gdzie wyrzucasz opakowania po lekach? Wiele osób popełnia ten błąd

Leki, a także suplementy diety, to środki specjalnego przeznaczenia, z których wiele osób korzysta codziennie. Jednak, jak się okazuje, nie każdy jest świadomy tego, w jaki sposób należy segregować zużyte lekarstwa. Sprawdź, gdzie powinno się wyrzucać opakowania po lekach i przestań popełniać ten błąd.

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić opakowania po lekach? To zależy jakie!

Lekarstwa możemy kupić w przeróżnych opakowaniach, w zależności od naszych preferencji, a także sposobu przechowywania danego specyfiku. Jednak właśnie rodzaj opakowania będzie determinował to, gdzie trzeba wyrzucić puste opakowanie. Najprostsza wydaje się segregacja kartonowych pudełek, w których przechowywane są blistry. Takie odpady wrzucamy do niebieskiego pojemnika przeznaczonego na odpady papierowe. Największy problem możemy mieć właśnie z blistrami po lekach. Wiele osób wyrzuca je do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne, jednak jest to dość duży błąd. Przez to, że blistry są tworzone z plastiku oraz aluminium, powinny się znaleźć w koszu na odpady zmieszane.

Sprawdź również: Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Pozostaje jeszcze kwestia fiolek oraz tubek po lekach. Te pierwsze, jeśli są szklane, wyrzucamy do zielonego pojemnika na szkło. Należy jednak pamiętać, by usuwać z nich nakrętki. W przypadku tubek po maściach, które są aluminiowe, metalowe lub plastikowe, powinny one trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Pamiętajmy jednak, że wszelkie opakowania powinny być pozbawione resztek leków. W innym przypadku nie mogą trafić do pojemników na odpady komunalne.

Sprawdź również: Gdzie wyrzucasz stare buty? Większość osób wybiera zły kontener

Gdzie wyrzucić resztki leków lub opakowania z przeterminowanymi lekarstwami?

Podobnie jak w przypadku opakowań z resztkami lekarstw, również przeterminowanych lekarstw nie można wyrzucać do pojemników na odpady komunalne. W tym przypadku konieczne jest inne rozwiązanie. Najlepiej będzie udać się do najbliższej apteki lub przychodni, gdzie powinien znajdować się specjalny pojemnik. Pamiętajmy jednak, żeby nie wylewać syropów z butelek, ani nie wyciskać tabletek z blistrów. Możemy także udać się do prowadzonego przez gminę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Dodatkowo nowe przepisy dotyczące segregowania śmieci zobowiążą niektóre gminy do segregowania odpadów niebezpiecznych.

Zobacz też:

Czym nabierasz miód? Pszczelarz tłumaczy, że wybór ma znaczenie

​Znajdziesz ja w każdej kuchennej szafce. Jedna szklanka dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy

Brudne fugi będą tylko wspomnieniem. Wystarczy 1 łyżka, by lśniły czystością

INTERIA.PL