Reklama
Reklama

Gdzie wyrzucasz stare buty? Większość osób wybiera zły kontener

Co zrobić ze starymi butami? Pewnie wiele osób zadaje sobie to pytanie, kiedy stoi przed wyrzuceniem posiadanej pary obuwia. Nie jest to bowiem tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Być może dlatego tak często widuje się leżące buty tuż obok śmietnika. To nie należy jednak do poprawnych rozwiązań. Podpowiadamy więc, do jakiego kontenera wrzucać stare buty, aby robić to prawidłowo.  

Segregacja odpadów ma znaczenia i wiadomo to już nie od dzisiaj. Nie inaczej jest w przypadku wyrzucania znoszonego obuwia, które potrafi przysporzyć niemałego problemu, kiedy przychodzi umieścić je w prawidłowym kontenerze na śmieci. W prawidłowym, czyli jakim? 

Jak segregować stare buty? Pojemnik ma znaczenie  

Prawidłowa segregacja śmieci pozwala ograniczyć tony odpadów, które w konsekwencji zanieczyszczają środowisko. Co więcej, umożliwia uzyskanie surowców wtórnych, dlatego coraz większą uwagę zwraca się na umieszczanie śmieci w prawidłowym kontenerze.  

Niektóre odpady są jednak dość problematyczne, przez co często lądują obok kosza lub w złym pojemniku. Do takich z pewnością zalicza się stare i zniszczone obuwie. Wobec tego w wielu głowach rodzi się pytanie, gdzie wyrzucać buty?  

Pojemnik ma znaczenie i w tym przypadku, tym prawidłowym jest kosz na odpady zmieszane. Najczęściej oznaczony jest kolorem czarnym lub ciemnoszarym. To właśnie o tym koszu mówią przepisy dotyczące segregacji, które obowiązują w większości gmin w Polsce.  

Ze względu na ozdobne elementy butów, wykonane z plastiku bądź metalu, sporo osób umieszcza obuwie w niepoprawnym kontenerze. Warto jednak zapamiętać sobie, że prawidłowym zachowaniem jest wyrzucenie ich do odpadów zmieszanych.  

Zobacz również: To najbardziej kłopotliwe odpady. Prawie nikt nie wie, gdzie je wrzucić

Co jeszcze warto wiedzieć o segregacji obuwia?  

Odpady zmieszane to prawidłowe posunięcie w przypadku zniszczonego obuwia. Do kosza nadają się między innymi takie buty, które posiadają liczne przetarcia czy dziury, są zgrzybiałe, niekompletne, absolutnie niewygodne czy po prostu bardzo stare.  

Warto mieć to na uwadze, ponieważ często w koszu lądują również takie buty, których można się pozbyć w zupełnie inny sposób. Coraz częściej mówi się w przypadku obuwia i tekstyliów o tak zwanym drugim obiegu.  

Wobec czego, buty w dobrej kondycji można zamiast do kosza, oddać na zbiórkę ubrań, wrzucając je do odpowiedniego kontenera. Można je również zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wiele osób buty, których nie potrzebuje, a które są w dobrym stanie, oddaje komuś lub po prostu sprzedaje.

Zobacz też:

Tego lata otarcia na udach nie będą problemem. Tak pozbędziesz się ich w zaledwie chwilę

Ukryte zastosowanie papieru do pieczenia. Potrafi zdziałać cuda w łazience

Biegnij do apteki i kup za kilka złotych. W końcu kurz przestanie osadzać się na meblach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling