Gdzie wyrzucać torby po pieczywie w supermarketu? Większość osób ma z tym problem
Segregacja odpadów z pozoru wydaje się być prosta. Czasem jednak trafiają się pojedyncze przypadki odpadów, z którymi nie wiemy, co zrobić. Sprawa komplikuje się na przykład, gdy mamy do wyrzucenia torby po pieczywie z supermarketu. Okazuje się bowiem, że większość osób wyrzuca je do niewłaściwego pojemnika. Sprawdź, gdzie umieszczać opakowania po pieczywie.
W ostatnim czasie bardzo często przeprowadzane są kontrole, dotyczące prawidłowego segregowania odpadów. Wzrasta również liczba samorządów lokalnych, które zaczęły nakładać sankcje na mieszkańców, którzy nie dbają o ten aspekt. Niewłaściwe segregowanie śmieci może wiązać się nawet z mandatem od straży miejskiej. Warto więc wiedzieć, gdzie wyrzucać poszczególne produkty.
Prawidłowa segregacja odpadów może być czasem trudniejsza, niż nam się wydaje. Zdarza się, że nieświadomie popełniamy błędy, za które możemy później ponieść konsekwencje. Tak jest np. w przypadku torebek po pieczywie z supermarketu, które większość osób umieszcza w pojemniku na papier. Jednak jest to błędne przekonanie i torebki powinniśmy wyrzucać gdzie indziej.
Wynika to z tego, że opakowania na pieczywo nie mogą być poddane recyklingowi, ponieważ zawierają w sobie chemiczne dodatki. Wobec tego takie torebki powinny być umieszczone w pojemniku na odpady zmieszane, ponieważ jak wyjaśniają specjaliści, papier zanieczyszczony chemicznymi dodatkami, nie kwalifikuje się jako czysty papier.
Czytaj również: Nastawiasz pranie? Wciśnij ten przycisk, a twoje rachunki spadną
Jednak torebka po pieczywie to niejedyny problematyczny produkt, który często ląduje w nieprawidłowym pojemniku na śmieci. Podobnie jest w przypadku pudełka po pizzy, które pomimo tego, że jest wykonane z kartonu, również nie nadaje się do recyklingu.
Spowodowane jest to tym, że często opakowania te są ubrudzone tłuszczem. Dodatkowo, zanim wyrzucimy pudełko po pizzy, powinniśmy również usunąć z jego wnętrza folię aluminiową i wyrzucić ją do pojemnika na plastik, a samo pudełko do kosza, w którym znajdują się odpady zmieszane.
Nieprawidłowa segregacja odpadów w naszym kraju wiąże się z różnorodnymi karami finansowymi. Ich wysokość jest zależna od danej sytuacji, a także od miejsca zamieszkania.
Kary wyznaczane za niewłaściwą segregację śmieci mogą przybierać formę sankcji administracyjnych lub podwyższonych opłat za zarządzanie odpadami. Oprócz tego samorządy mogą nałożyć bezpośrednio na właścicieli nieruchomości wyższe opłaty, które wynoszą od dwukrotności do czterokrotności standardowej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Kontrole dotyczące odpowiedniej segregacji są przeprowadzane przez firmy wywozowe lub samorządy. Często tę funkcję pełni również straż miejska, która dodatkowo ma prawo nałożyć mandat do 500 zł za nieprawidłowe segregowanie śmieci. Natomiast w przypadku bloków mieszkalnych, błąd jednego mieszkańca może prowadzić do wysokich opłat dla całej wspólnoty. Zdarzały się przypadki, gdzie kary te wynosiły nawet 90 tysięcy zł.
Zobacz też:
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien
Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze