Reklama
Reklama

To najbardziej kłopotliwe odpady. Prawie nikt nie wie, gdzie je wrzucić

Istnieją takie odpady, które ciężko jest właściwie dopasować. Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić na przykład rozbite kawałki lustra i gdzie wylać zużyty olej. Warto to wiedzieć, żeby nie popełnić błędu.

Segregacja śmieci jest niezwykle ważna dla dobra naszej planety. Poprawna segregacja odpadów pozwala ograniczyć ilość śmieci, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Dzięki niej możemy pozyskać surowce wtórne, co pozwala też zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych. 

Wciąż jednak wiele osób ma problemy z poprawną segregacją niektórych odpadów. Gdzie umieścić wytłaczanki po jajkach, a gdzie powinniśmy wylać zużyty olej czy wyrzucić żarówki?

Żarówki, baterie, lustro... Gdzie powinny trafić?

Niektórzy wyrzucają zużyte żarówki do kosza na odpady zmieszane, co jest ogromnym błędem, bo zawierają substancje potencjalnie groźne dla środowiska. Inni z kolei przechowują je w domu, ponieważ nie wiedzą, jak się ich poprawnie pozbyć. Warto wiedzieć, że 90% wyczerpanych żarówek nadaje się do recyklingu. Gdzie powinny trafić? Zaliczane są do elektrośmieci, zatem ich miejsce jest w pojemniku przeznaczonym właśnie na te odpady. Jeśli wolimy, możemy je też oddać do punktu odbioru zużytego sprzętu elektrycznego.

Zużyte baterie można oddać do PSZOK. Zbierane są one także w wielu supermarketach. Z kolei pęknięte lustro możemy spokojnie wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. 

Czytaj też: Nazywają go "oliwą północy". Jest zdrowszy i tańszy od oliwy z oliwek 

Tubka po paście, zużyty olej, pudełko z jajek... Gdzie je wyrzucić?

Tubka po paście do zębów powinna wylądować w żółtym kontenerze, który jest przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne. Powinny tam trafić również pojemniki po aerozolach i kartony po mleku. Do odpadów zmieszanych wyrzućmy takie problematyczne śmieci, jak butelki po lakierach do paznokci.

Gdzie wyrzucić wytłaczanki po jajkach? Większość osób korzysta z nich wielokrotnie lub wyrzuca do kontenera przeznaczonego na papier. Warto jednak wiedzieć, że wszystko zależy od tego, z czego jest wykonane opakowanie. Papierowe wytłaczanki po jajkach powinny trafić do niebieskiego pojemnika, zaś te plastikowe lub styropianowe do żółtego.

Niezwykle problematyczny jest też dla wielu osób zużyty olej. Nie można go po prostu wylać do zlewu lub do toalety, ponieważ po zastygnięciu może doprowadzić do zatoru i uszkodzenia całej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Najlepiej przelać go do słoika i po prostu oddać do PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). 

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | recykling