Reklama
Reklama

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

Od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące zasad segregacji śmieci. Mają one dostosować polskie cele w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz recyklingu do unijnych norm. Oczywiście przewidziany został czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Warto o tym pomyśleć już teraz, gdyż kary za pomyłki będą naprawdę surowe.

System kaucyjny oraz większa odpowiedzialność

Prawdopodobnie najistotniejsze z całego pakietu zmian będzie wprowadzenie systemu kaucyjnego, który obejmie zarówno butelki plastikowe, jak i szklane. Stawka kaucji będzie naliczana przez producentów. Prawdopodobnie będzie wynosiła od 20 do 50 groszy w przypadku butelek plastikowych oraz 1 złoty dla butelek szklanych wielokrotnego użytku. Będzie ona "pobierana" od klienta w momencie zakupu napoju. Po zwrocie butelek w specjalnym automacie będzie ona oddawana konsumentowi.

Sprawdź również: Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

Zgodnie z nowymi przepisami konieczne będzie dzielenie odpadów na co najmniej pięć frakcji:

  • metale i tworzywa sztuczne,
  • odpady ulegające biodegradacji,
  • papier,
  • pozostałe odpady zmieszane,
  • szkło.

Dodatkowo w niektórych gminach może zostać wprowadzony obowiązek segregowania odpadów niebezpiecznych, takich jak przeterminowane leki lub zużyte baterie.

Sprawdź również: Najdroższe warzywo świata w Polsce jest chwastem. Francuzi płacą za nie ponad 4000 zł

Będzie czas na dostosowanie, w innym przypadku surowe kary

Co do zasady nowe przepisy dotyczące segregowania śmieci wchodzą w życie 1 stycznia 2025 roku, jednak nie oznacza to, że gminy od nowego roku będą musiały wdrożyć zmiany. Będą miały na to czas do końca 2025 roku. Jednak brak ich wprowadzenia, a przede wszystkim respektowania, będzie miał poważne konsekwencje finansowe.

Sprawdź również: W tych przypadkach sąsiad będzie mógł zażądać rozbiórki ogrodzenia. I to na twój koszt

W przypadku osób fizycznych nieprzestrzegających tych przepisów będzie to mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł. Niedostosowanie przez firmy do nowych reguł może skutkować karami w wysokości od 5 tys. do 100 tys. zł. Najwyższe będą kary administracyjne nakładane na gminy, które mogą sięgać nawet milion złotych.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze