Reklama
Reklama

​Polacy kochają ten kraj. Tylko 3 godziny lotu i piękna pogoda przez cały rok

Myśląc o najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów krajach, od razu przychodzi nam na myśl Grecja, Turcja czy Egipt. Jednak coraz więcej Polaków stawia na wakacje na Malcie. Jesteśmy w top 3 narodowości, które odwiedzają tę śródziemnomorską wyspę. Dowiedz się, gdzie leży Malta i co warto zobaczyć na miejscu.

Gdzie leży Malta?

Malta to wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym, na południe od Włoch i na północ od Libii. Archipelag maltański składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino, z których największa i najbardziej zaludniona jest Malta. Państwo to leży na strategicznym skrzyżowaniu szlaków morskich między Europą, Afryką i Bliskim Wschodem.

Sprawdź również: Sposób prosto od pracownika lotniska. Dzięki niemu twoja walizka wyjedzie pierwsza

Malta ma bogatą historię, która sięga tysięcy lat wstecz. Była pod panowaniem różnych cywilizacji, w tym Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Normanów, Hiszpanów, Rycerzy Maltańskich, Francuzów i Brytyjczyków. Każda z tych kultur pozostawiła na wyspach swoje ślady, widoczne w architekturze, języku i tradycjach.

Sprawdź również: Zaraz po wejściu do pokoju hotelowego włóż walizki do wanny. Ten trik uratuje cię przed problemami

Stolica Malty, Valletta, jest jednym z najważniejszych miejsc historycznych i kulturalnych całego archipelagu. Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i słynie z licznych zabytków, w tym Katedry św. Jana czy Pałacu Wielkich Mistrzów, a także licznych fortów i murów obronnych. Malta jest również znana ze swoich malowniczych krajobrazów, czystych plaż oraz jako popularne miejsce do nurkowania i innych sportów wodnych.

Sprawdź również: Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

Pomimo niewielkiej powierzchni Malta ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i jest popularnym celem turystów z całego świata. Językami urzędowymi na wyspie są maltański oraz angielski, co znacznie ułatwia komunikację turystom. Dane maltańskiego urzędu statystycznego wskazują, że w okresie od stycznia do kwietnia 2024 roku Polacy byli trzecią europejską narodowością, która najchętniej odwiedzała Maltę, zaraz za Brytyjczykami i Włochami.

Sprawdź również: Karaiby w Europie tylko 2,5 godziny lotu z Krakowa. Białe plaże i turkusowa woda

Malta — co warto zobaczyć?

Mimo zaledwie 316 kilometrów kwadratowych powierzchni (trochę więcej niż Szczecin, jednak mniej niż Kraków), Malta oferuje wiele atrakcji turystycznych łączących w sobie bogatą historię, kulturę oraz piękne krajobrazy. Na pewno na liście atrakcji warto uwzględnić Vallettę, czyli stolicę kraju, która słynie z barokowej architektury, licznych muzeów, a także fortyfikacji. Nie można także zapomnieć o Mdinie, czyli dawnej stolicy Malty, określanej jako "Ciche Miasto". Urzeka ona turystów wąskimi, brukowanymi uliczkami, a także średniowiecznymi budowlami, które można podziwiać wprost z murów obronnych.

Sprawdź również: Polacy kochają tę wyspę. Wiele osób planuje tu spędzić wakacje

Z czasów prehistorycznych na wyspie pozostało między innymi Hypogeum Ħal-Saflieni w miejscowości Paola, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako miejsce o unikatowym znaczeniu archeologicznym. Na Malcie znajdziemy także wiele świątyń megalitycznych, takich jak Ħaġar Qim, Mnajdra czy Tarxien, które są starsze od egipskich piramid czy Stonehenge. Warto również zajrzeć do Marsaxlokk, czyli tradycyjnej wioski rybackiej znajdującej się na południu Malty. Jest ona znana z pięknych kolorowych łodzi rybackich zwanych luzzu oraz coniedzielnego targu rybnego.

Sprawdź również: To jedna z najładniejszych plaż na świecie. Tylko 2,5 godziny lotu z Polski

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wakacjami na Malcie, czyli pogoda i plaże na wyspie

Na Maltę dolecimy z Warszawy w trzy godziny, z Gdańska w trzy godziny i dziesięć minut, a z Krakowa w niewiele ponad dwie i pół godziny. Nie jest to długi ani nużący lot, więc wakacje na Malcie są popularne zarówno wśród osób starszych, jak i rodzin z dziećmi. Niewątpliwą zaletą tej wyspy jest pogoda i około 300 dni słonecznych w roku.

Sprawdź również: Najstarsze metro w Europie kontynentalnej. Ma 128 lat i wciąż przewozi pasażerów

Dodatkowo temperatury w maju przekraczają 24 stopnie Celsjusza, w szczycie sezonu (lipiec — sierpień) średnia temperatura to prawie 32 stopnie Celsjusza, w październiku — ponad 25 stopni Celsjusza, a w listopadzie nadal termometry pokazują ponad 21 kresek. Dzięki temu wakacje na Malcie możemy planować praktycznie od maja do października, a jeśli chcemy postawić na zwiedzanie to najlepiej polecieć na Maltę między listopadem a kwietniem.

Sprawdź również: Planujesz urlop w Tunezji? Wystrzegaj się tego podczas robienia zdjęć

Na Malcie znajdziemy także wiele pięknych plaż. Jedną z najpiękniejszych jest Blue Lagoon na wyspie Comino z krystalicznie czystą wodą oraz drobnym, jasnym piaskiem. Na wyspie Malta warto wybrać się na Anchor Bay, Mellieha Bay, Ghajn Tuffieha Bay, Gnejna Bay, Wied iz-Zurrieq, St. George’s Bay czy St. Paul’s Bay. Z kolei na wyspie Gozo najładniejsze plaże to Ramla Bay oraz Xwejni Bay. Każda z tych maltańskich plaż jest trochę inna, więc każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | urlop | wakacje | podróż samolotem