Planujesz urlop w Tunezji? Wystrzegaj się tego podczas robienia zdjęć
Tunezja to kraj o bardzo bogatej historii i niezwykle różnorodnej kulturze. Jest idealnym miejscem na urlop, który na długo pozostanie w pamięci, dlatego stała się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokami tego miejsca, istnieje jedna zasada, której należy przestrzegać bez wyjątku: zachowywać wyjątkową ostrożność podczas robienia zdjęć. Dlaczego jest to tak istotne?
Jak donosi polski MSZ od 2015 roku w Tunezji ogłoszono stan wyjątkowy, który trwa do tej pory. W związku z tym władze kraju nałożyły restrykcje na fotografowanie miejsc o znaczeniu strategicznym, takich jak bazy wojskowe czy budynki administracji państwowej. Zabronione jest również robienie zdjęć osobom pełniącym funkcje ochrony porządku publicznego, w tym policjantom i żołnierzom. Łamanie tych ograniczeń jest traktowane bardzo poważnie i może prowadzić do aresztowania na co najmniej 5 dni.
W Tunezji obowiązuje zakaz fotografowania ambasad, obiektów wojskowych, budynków rządowych oraz innych miejsc uznawanym za istotne dla bezpieczeństwa kraju. Jeśli nie masz pewności, czy w danym miejscu można robić zdjęcia, poszukaj znaków zakazu fotografowania. Jeśli zobaczysz taki znak, pod żadnym pozorem nie rób zdjęć. Można legalnie fotografować takie miejsca, tylko pod warunkiem, że uzyskamy wyraźną zgody od odpowiednich instytucji rządowych lub wojskowych. W niektórych przypadkach może być wymagane złożenie formalnego wniosku i oczekiwanie na oficjalną odpowiedź.
Nawet po uzyskaniu zgody fotografowanie może być ograniczone do określonych godzin lub dni. Niektóre obiekty są całkowicie wyłączone z możliwości fotografowania, nawet z pozwoleniem. Jeśli naruszymy przepisy, może się to skończyć konfiskatą sprzętu fotograficznego, grzywnami, a nawet aresztowaniem. Polski MSZ zaleca, aby w przypadku zatrzymania przez tunezyjskie władze postępować zgodnie z ich instrukcjami i być przygotowanym na ewentualne postępowanie karne.
Świetny przykład stanowią doniesienia prasowe z 28 maja 2024 roku o Polaku, który został aresztowany w Tunezji. Daniel Dembowski, student z Łodzi, poleciał na urlop organizowany przez biuro podróży. W trakcie wakacji zdecydował się na samodzielną wizytę w Tunisie. Podczas zwiedzania miasta przypadkowo znalazł się na miejscu protestu. Wyciągnął swój telefon i zaczął robić zdjęcia, co nie umknęło uwadze obecnych tam funkcjonariuszy policji.
Po przeszukaniu telefonu Daniela policjanci odkryli, że sfotografował demonstrujących ludzi, funkcjonariuszy oraz budynek, którego nie wolno fotografować. To wystarczyło, aby został zatrzymany i umieszczony w areszcie.
Wiele osób w Tunezji może nie chcieć być fotografowanymi bez ich zgody. Zawsze uprzejmie pytaj o zgodę przed zrobieniem zdjęcia. Tunezja jest krajem muzułmańskim, co oznacza, że należy szanować lokalne zwyczaje i kulturę. Należy także unikać robienia zdjęć, które mogłyby być uznane za nieodpowiednie lub obraźliwe.
Zobacz również: Anantara Santorini Abu Dhabi Retreat — wygląda jak Santorini, gdzie jest
Przestrzeganie tych zasad nie tylko zapewni, że będziesz przestrzegać prawa, ale także pomoże w budowaniu szacunku i zrozumienia dla kultury kraju, który odwiedzasz. Zawsze warto być na bieżąco z aktualnymi przepisami i zaleceniami, aby uniknąć nieporozumień i problemów prawnych.
Przed wyjazdem na wakacje do Tunezji powinniśmy zapoznać się z informacjami dla podróżujących, znajdującymi się na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zarejestrować się w systemie Odyseusz.
Zobacz również: Madera – co warto zobaczyć?
MSZ zaleca unikanie podróży do określonych obszarów Tunezji. Dotyczy to Sahary, obszarów pustynnych wzdłuż granic z Algierią i Libią - z wyjątkiem wyznaczonych tras turystycznych, oraz górskich terenów w centralno-zachodniej części kraju, w tym gór Orbata, Selloum, Semema, Chambi oraz Mghila. Na tych obszarach mogą toczyć się walki z terrorystami i przemytnikami. Dla pozostałych części Tunezji, które są często odwiedzane przez turystów z Polski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje podwyższoną ostrożność.
Podczas podróży do Tunezji, istnieje kilka kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć niebezpieczeństw i zapewnić sobie bezpieczny pobyt:
- zagrożenie terrorystyczne: Tunezja doświadczyła w przeszłości licznych ataków terrorystycznych, szczególnie na kurorty, atrakcje turystyczne oraz instytucje rządowe i wojskowe. Grupy ekstremistyczne są aktywne, a regionalna niestabilność nadal stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obcokrajowców, miejsc kultu religijnego i obiektów turystycznych;
- przestępczość uliczna: od rewolucji w 2011 roku w Tunezji wzrosła przestępczość uliczna, dotycząca kradzieży, kieszonkowców i oszustw, zwłaszcza w Tunisie i w miejscach turystycznych. Zdarzenia związane z rabunkami przez osoby na skuterach lub motocyklach są szczególnie powszechne w obszarach turystycznych;
- komunikacja: większość Tunezyjczyków nie mówi po angielsku, więc jeśli nie znasz francuskiego lub arabskiego, komunikacja może być wyzwaniem. W obszarach turystycznych i hotelach porozumiewanie się w języku angielskim jest łatwiejsze.
Warto również pamiętać o podejściu Tunezji do spożywania alkoholu. Chociaż picie go jest dozwolone, należy tego unikać w przestrzeni publicznej oraz w miejscach, które nie posiadają odpowiedniej licencji do jego dystrybucji. Podczas ramadanu, świętego miesiąca postu, zaleca się, aby w ciągu dnia powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia na widoku publicznym, ponieważ może wywołać negatywne reakcje wśród mieszkańców.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie