Reklama
Reklama

Najstarsze metro w Europie kontynentalnej. Ma 128 lat i wciąż przewozi pasażerów

W czasie podróży wielu turystów często i chętnie korzysta z metra, jako z szybkiego i dość wygodnego środka transportu. Warto wiedzieć, gdzie wybudowano pierwsze metro w Europie kontynentalnej i jednocześnie drugie na całym świecie. Tym bardziej że Polacy nie muszą pokonywać dużej odległości, by dotrzeć na miejsce, a linia działa do dziś.

Metro to środek transportu, na którego niedostateczną ilość wciąż narzekają Polacy. Do dziś funkcjonuje w naszym kraju tylko jeden system kolei podziemnej, wybudowany w Warszawie i składający się z dwóch linii: M1 i M2. Pierwszy jej odcinek otwarto w 1995 roku, a już prawie 100 lat wcześniej pierwsze metro zostało otwarte w Europie kontynentalnej. Co więcej, otwarta wówczas linia funkcjonuje do dziś. Gdzie ją znajdziemy?

Najstarsze metro działa do dziś. Wciąż przyciąga turystów

Metro to kolej przeznaczona do transportu pasażerów, umożliwiająca obsługę ruchu o dużym nasileniu i charakteryzująca się dużą prędkością, w porównaniu z tramwajami czy koleją miejską. Linie metra mogą być przy tym prowadzone zarówno w płytkich czy głębokich tunelach, jak i na powierzchni terenu lub nawet na estakadach nad poziomem ulic.

Wiele osób chętnie korzysta z możliwości przejazdu z miejsca na miejsce metrem, jeśli tylko ma taką możliwość. Najstarszy system metra na świecie to ten londyński. Pierwszą kolejkę podziemną otwarto w Londynie w roku 1863. Pierwsza kolej podziemna w kontynentalnej Europie pojawiła się zaś w Budapeszcie, w roku 1896.

Czytaj też: Samos – miejsce narodzin Hery i Pitagorasa. Te atrakcje na wyspie musisz zobaczyć 

Linia M1 metra w Budapeszcie. Ważny punkt na mapie miasta

Najstarsza linia metra w kontynentalnej części Europy i druga najstarsza linia metra na świecie znajduje się w Budapeszcie. Została otwarta 3 maja 1896 roku, z okazji obchodów tysiąclecia państwa węgierskiego. Była to pierwsza w pełni zelektryfikowana kolej, która początkowo składała się z 9 stacji podziemnych i 2 naziemnych. To linia M1 metra w Budapeszcie, która w 2002 roku została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W roku 1995 przeprowadzono ważny remont, poddając linię renowacji w stylu secesji. Osiem z jedenastu stacji otrzymało wygląd zbliżony do pierwotnego - między innymi ponownie wyłożono kafelkami ściany. Najstarsza linia metra w Europie kontynentalnej to istotny zabytek, który w związku z tym przyciąga wielu turystów. Zainteresowani mogą nie tylko wykonać pamiątkowe zdjęcia, ale też przejechać się metrem, które funkcjonuje do dziś. Początkowa stacja linii M1 metra to Vörösmarty tér, od której rozpoczęto budowę pod koniec XIX wieku.

Zobacz też:

Niezwykła atrakcja turystyczna w Czechach. Tylko 2 godziny od granicy

To prawdziwa perełka Morza Bałtyckiego. Wygląda jak z pocztówki

​Ta polska plaża jest lepsza niż Karaiby. Turyści są zgodni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | wakacje