Reklama
Reklama

Samos – miejsce narodzin Hery i Pitagorasa. Te atrakcje na wyspie musisz zobaczyć

Samos to podobno najbardziej zielona spośród greckich wysp. Wciąż jest mało znana wśród turystów z Polski, a oferuje wiele atrakcji. Piękne krajobrazy, urokliwe wioski, malownicze plaże i ciekawe zabytki sprawiają, że to doskonałe miejsce na wakacje. Co warto wiedzieć o tej wyspie?

Samos to grecka wyspa, położona na Morzu Egejskim, u wybrzeży Azji Mniejszej. Jej główna miejscowość nosi tę samą nazwę. Samos leży w pobliżu zachodniego wybrzeża Turcji, ma nieregularny kształt i prawie w całości jest zadrzewiona.

To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, twierdzących, iż to najbardziej zielona spośród greckich wysp. Malownicze plaże i ciekawa historia to jej wielkie zalety. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? 

Samos — to tu urodziła się Hera

Według mitu Samos było miejscem narodzin Hery — greckiej bogini i królowej Olimpu, żony Zeusa. W niektórych miejscach podaje się, iż było to miasto Argos. Boginię czczono na Samos pod imieniem Heraja lub Tonea. Znajdowała się tam również świątynia (Herajon), której pozostałości w 1922 roku zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Samos urodził się również słynny grecki filozof i matematyk, Pitagoras oraz filozof Epikur.

W starożytności Samos przeżywało rozkwit w siódmym wieku przed naszą erą, jako jedno z miast-republik. Następnie wyspą rządził Polikrates, za którego czasów wzniesiono Herajon i Hekatombeon, czyli zespół świątyń Hery. Po wojnach perskich Samos zostało członkiem Związku Morskiego Aten. Następnie Rzymianie włączyli wyspę do rzymskiej prowincji Azja. W roku 1833 Samos stało się autonomiczną republiką pod protektoratem Imperium Osmańskiego. W 1912 roku wyspa jednak ostatecznie została przyłączona do Grecji. 

Czytaj też: Na tej górze przeżyjesz najpiękniejsze wschody i zachody Słońca. Leży niecałe 100 km od Krakowa 

Samos — najciekawsze atrakcje turystyczne

Samos to miejsce, które przyciąga zarówno fanów odpoczynku na łonie przyrody, jak i aktywnego spędzania czasu. Pełne jest spokojnych wiosek, malowniczych plaż i porośniętych roślinnością wzgórz. Warto wybrać się do miejscowości nazwanej Pitagorio, na cześć urodzonego w niej Pitagorasa. Niedaleko tego miasta znajdziemy klasztor Moni Panagias Spilianis, znany z tego, iż wybudowano go w jaskini, do której trzeba się wspiąć.

Na wyspie trzeba odwiedzić również Herajon i tunel Eupalinosa, czyli prawdziwe dzieło antycznej inżynierii. Fani aktywnego wypoczynku powinni zaś udać się do wąwozu Potami, zakończonego wodospadami. 

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | urlop | wakacje | wczasy | wyspy