Reklama
Reklama

Na tej górze przeżyjesz najpiękniejsze wschody i zachody Słońca. Leży niecałe 100 km od Krakowa

Zaraz po Tatrach, najwyższa góra Polski zaprasza na najpiękniejsze wschody i zachody Słońca. Bywa kapryśna, ale zdecydowanie warta zdobycia, zwłaszcza że leży w niedalekiej odległości od Krakowa. Stanowi więc idealny cel na weekendowy wyjazd, który dostarczy wiele przygód, ale przede wszystkim niezapomnianych widoków. Podpowiadamy więc najlepsze szlaki, dzięki którym dotrzesz na szczyt Babiej Góry.  

Królowa Beskidów, bo tak często nazywana jest Babia Góra, to najwyższy szczyt tego pasma. Należy do Korony Gór Polski i stanowi popularny cel turystycznych wędrówek. Wiele śmiałków podejmuje próbę zdobycia tej kapryśnej, jeśli chodzi o pogodę, góry. Mówi się, że kto raz ujrzy wschód lub zachód Słońca na Babiej Górze, ten wracać będzie tu regularnie. Co jeszcze wiadomo o tej górze?  

Nazywana Królową Beskidów, Babia Góra poleca się na wschody i zachody Słońca 

Babia Góra ma 1725 m n.p.m., co daje jej miejsce tuż za szczytami Tatr, jeśli chodzi o ranking najwyższych szczytów Polski. Wznosi się w południowo-wschodniej części Beskidu Żywieckiego i swoim pięknem zachęca turystów, którzy licznie podążają na jej szczyt.  

Zmierzyć się muszą oni między innymi z kapryśnymi warunkami pogodowymi, z których słynie Babia Góra. Niespodziewane zmiany pogody, burze i wiatry są tutaj na porządku dziennym. Pomimo tego, dla wielu wędrowców jest ulubioną i przy tym wyjątkową górą.  

Często zaskakuje, przez co każda wędrówka na nią jest niepowtarzalna. Myślenie, że Babią Górę zna się jak własną kieszeń, jest niezwykle mylne, ponieważ góra ta potrafi zaskoczyć i odkryć nieznane do tej pory karty. Zachwyca niepowtarzalnymi widokami, które można podziwiać na wszystkie strony świata, oferując świetną widoczność na Tatry i inne pasma górskie Polski, Słowacji i Czech.  

Oprócz tego podziwiać można wyjątkową przyrodę, która ściśle jest chroniona w ramach Babiogórskiego Parku Narodowego. To jednak nie wszystko. Babia Góra czaruje również licznymi legendami oraz opowieściami.  

Może cię zainteresować: Miejsce nazwane “osadą widmo”. Leży nad jeziorem i zachwyca widokiem na góry 

Skąd najlepiej wejść na Babią Górę? 

Na Babią Górę można wejść zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony. Po stronie polskiej, najpopularniejszym centrum turystycznym w rejonie Babiej Góry jest Zawoja. Ta najdłuższa wieś Polski leży tuż u podnóży Królowej Beskidów, oferując przy tym dobre punkt startowe, jeśli chodzi o wędrówkę na szczyt.  

Popularnym miejscem startu na Babią Górę jest również Przełęcz Krowiarki. Latem można tutaj dotrzeć komunikacją sezonową, jadącą z Zawoi. To trasa pełna zachwycających widoków. Oprócz tego, możliwości szlaków prowadzących na Babią Górę jest o wiele więcej. Między innymi dużym zainteresowaniem cieszy się ten prowadzący Percią Akademików

Bez względu na to jakim szlakiem, warto tak zaplanować swoją wycieczkę, aby na szczyt Babiej Góry dotrzeć o wschodzie lub zachodzie Słońca. Wtedy jest tam wyjątkowo pięknie. Ciekawe do zobaczenia są również widoki podczas inwersji, kiedy to wierzchołek góry znajduje się ponad chmurami, które rozciągają się niczym rozległe morze. 

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry | turystyka | ciekawe miejsca