Reklama
Reklama

Miejsce nazwane “osadą widmo”. Leży nad jeziorem i zachwyca widokiem na góry

Nazwa "osada widmo" wzbudza poczucie grozy, ale w tym przypadku jest ono zdecydowanie niepotrzebne. Osada Czorsztyn, bo to o niej właściwie mowa, to wyjątkowe pod wieloma względami miejsce, leżące nad północnym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Z pewnością zachwyca widokami i drewnianą architekturą, ale nie tylko. Dowiedz się, dlaczego warto się tutaj wybrać. 

Wśród turystów coraz większą popularnością cieszą się tajemnicze miejsca, posiadające ciekawą historię. Do takich z pewnością zalicza się opuszczona osada w Małopolsce, która często nazywana jest również Osadą Widmo. Jest to miejsce, które z pewnością warto poznać i zobaczyć na żywo. 

Osada widmo, czyli Osada Czorsztyn. Co warto o niej wiedzieć?  

Zabytkowa Osada Czorsztyn to skansenowo-turystyczny kompleks budynków, które niegdyś umiejscowione były na terenach zalanych wodami powstałego sztucznego zbiornika zaporowego. Zostały one przeniesione i po dziś dzień tworzą to wyjątkowe miejsce.

Leżąca na półwyspie Stylchyn, na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego osada, obejmuje aż 31 obiektów architektonicznych. Można tutaj ujrzeć drewniane wille, chałupy, kamienne piwnice i pensjonaty. Przeniesione obiekty pochodzą z XIX i początku XX wieku.  

Te wyjątkowe budowle zachwycają architekturą i swoją historią. Wśród nich można między innymi zobaczyć willę Leopolda Szperlinga czy willę Teofila Sanoka. Ponadto odwiedzających to miejsce turystów zachwycają piwniczki, nad którymi zachowały się drewniane spichlerzyki-lamusy na siano. To jednak nie wszystko.  

Z tego miejsca ujrzeć można zapierające dech w piersiach widoki. Jeśli drewniana architektura nie leży w twoich zainteresowaniach, krajobrazy to zdecydowanie powód, dla którego warto się tutaj wybrać. Z Osady Czorsztyn ujrzeć można liczne pasma górskie, takie jak Gorce, Pieniny, Babią Górę i oczywiście Tatry. Ponadto widok pada na średniowieczne zamki w Czorsztynie i Niedzicy. 

Zobacz również: Niezwykła wieś w Małopolsce. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata

Będąc nad Jeziorem Czorsztyńskim, koniecznie tutaj zajrzyj 

W Osadzie Czorsztyn w Kluszkowcach na każdym kroku można zachwycać się pięknymi widokami i ponadto chłonąć wyjątkową atmosferę tej okolicy. Pomimo tak wielu atutów, obecnie miejsce to świeci pustkami. Być może kiedyś uda mu się przywrócić dawny blask.  

Zdecydowanie na to zasługuje, bowiem warte jest uwagi i rozgłosu. Między innymi dlatego, że wokół niego roztacza się panorama aż 5 parków narodowych. Dokładając widok popularnego jeziora i średniowieczne zamki, osada ta stanowi punkt, który warto odwiedzić.  

Zachwycający 17 hektarowy teren skansenu warty jest do wpisania na listę obowiązkowych miejsc do odwiedzenia podczas wycieczki nad Jezioro Czorsztyńskie. Chcąc również zaznać ciszy i wyjątkowego spokoju, na ten moment, ta osada zdecydowanie to oferuje. Dobrze jednak trzymać kciuki, aby kiedyś znów zaczęła tętnić życiem

Zobacz też:

Australijskie miasteczko świnek morskich. GuineaVale podbija Internet i serca

Błękitne, żółte, a nawet purpurowe. Tajemnicze jeziorka w Sudetach

Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | jeziora | turystyka | atrakcje | wakacje