Reklama
Reklama

Niezwykła wieś w Małopolsce. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata

Zalipie to malowana wieś niczym z bajki, która słynie przez swoją unikatowość w całej Polsce, a także na świecie. A wszystko to przez piękne, kwieciste wzory, które można tam ujrzeć niemal wszędzie. W weekendy bywa tutaj tłoczno, zwłaszcza że przy ładnej pogodzie wieś staje się idealną scenerią do robienia zdjęć. Co jeszcze wiadomo o tym niezwykłym miejscu na mapie Małopolski?

W południowej Polsce, Zalipie z pewnością stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych. Nie ma się co dziwić, ponieważ poprzez kwiecisty wzór, który malowany jest niemal wszędzie, wieś ta wygląda niczym z bajki. To właśnie tym skrada serca turystów, którzy ochoczo przybywają w to malownicze miejsce w Małopolsce. 

Z czego słynie Zalipie?  

Zalipie to niewielka wieś leżące w małopolskiej gminie Olesno. Chcąc ją zlokalizować na mapie Polski, najbliższymi dużymi miastami jest Dąbrowa Tarnowska i Tarnów. Na ogół można powiedzieć, że jest to zwyczajna wieś, jak każda inna, w której spokojnie żyją mieszkańcy, trudniący się między innymi rolnictwem.  

Nie jest to jednak zwyczajna wieś, ponieważ określana jest malowaną, a także najbardziej kolorową wsią Polski. A wszystko to przez kwietny motyw, który przyciąga turystów jak magnes. Można ujrzeć go na domach, stodołach, meblach, sufitach, studniach, a nawet na psiej budzie. Każda możliwa do zagospodarowania przestrzeń jest przyozdobiona barwnymi malunkami.  

Co roku w tej wsi odbywa się konkurs Malowana Chata, który polega na wyborze najpiękniej udekorowanych domów. Tym sposobem jest tu niezwykle kolorowo, a kunszt ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.  

I pomyśleć, że ta wspaniała, barwna tradycja znana nawet poza granicami Polski, wzięła się od zwykłej próby zasłonięcia zakopconych ścian w chatach. Tak właśnie rozpoczęła się ta niezwykła forma sztuki, która doceniana jest również przez zagranicznych turystów.  

Przeczytaj także: Idealne miejsce na piknik nad jeziorem. Z Krakowa dojedziesz tu w mniej niż godzinę

Zalipie — najbardziej kolorowa wieś w Polsce  

Tym sposobem od pokoleń domy oraz inne budynki wraz z zagrodami zdobione są kwiatami, stanowiąc atrakcję samą w sobie. Mieszkanki Zalipia przyozdobiły wręcz całą wieś. W tym miejscu warto wspomnieć Felicję Curyłową, która uważana jest za jedną z kluczowych postaci dla Zalipia. Wobec tego koniecznie do zobaczenia jest jej Zagroda. A co więcej jest do zwiedzenia w Zalipiu?

Z pewnością Dom Malarek czeka na ujrzenie, zwłaszcza że tutaj mieści się być może najsłynniejsza malowana chata, która uwieczniana jest na licznych fotografiach. W weekend ustawia się wręcz do niej kolejka, a w mediach społecznościowych można znaleźć liczne sesje z tego miejsca.  

Dodatkowo warto zaglądnąć do kościoła parafialnego, który także jest ciekawym punktem na mapie turystycznej Zalipia. Oprócz tego warto po prostu przespacerować się po wsi i poczuć jej klimat, delektując się pięknem barwnych budynków. Malunki kwietne w Zalipiu są unikatowe i z pewnością warte ujrzenia na żywo. 

Zobacz też:

Zastosuj te sprawdzone sposoby. Dzięki nim ubrania po wyjęciu z walizki nie będą więcej pogniecione

To najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Dotrzesz tam tylko promem

Nie wiesz, gdzie pojechać na kajaki? Musisz poznać Perłę Mazur

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | weekend w Polsce