Lubisz wyzwania? Zbierz Koronę Gór Polski. Do zdobycia 28 szczytów i certyfikat
Górskie wędrówki dla wielu osób to ulubiona forma aktywności fizycznej i zarazem pasja. Na wszystkich zainteresowanych czeka więc nie lada wyzwanie. Lista najwyższych szczytów poszczególnych pasm w Polsce czeka do odhaczenia, aby finalnie móc poszczycić się tytułem zdobywcy Korony Gór Polski. Dowiedz się, jak można zacząć tę górską przygodę i zdobyć wyjątkowy certyfikat.
Polskie góry to nie tylko Tatry. Na miłośników wędrówek czeka wiele pasm górskich, które oferują szlaki o różnych stopniach trudności, piękne widoki oraz moc wrażeń. Szczytów do zdobycia jest naprawdę wiele i można to zrobić między innymi w ramach Korony Gór Polski. Co wiadomo na jej temat?
Pomysł na stworzenie listy najwyższych szczytów Polski, które można zdobyć, został zainicjowany w 1997 roku. Tak została ustanowiona Korona Gór Polski, w której skład wchodzi 28 najwyższych szczytów pasm górskich w Polsce.
Warunkiem uzyskania tytułu Zdobywcy jest wejście na wszystkie te szczyty siłą własnych mięśni. Do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski należy ponad 95 000 członków nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Ponad 4000 z nich może poszczycić się już tytułem Zdobywcy.
Idea KGP to program na całe życie. Nie ma określonego czasu, w którym należy zdobyć wszystkie szczyty. Można to zrobić w kilka miesięcy bądź kilkanaście lat. Zdarzają się i tacy pasjonaci gór, którzy osiągnęli to w kilka dni. Dla niektórych jest to tak ogromna zajawka, że mogą poszczycić się kilkukrotnym zdobyciem Korony Gór Polski.
Zobacz również: To jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce. 30 km wokół jeziora w sam raz na wiosenny wypad za miasto
Chcąc spróbować swoich sił i podjąć wyzwanie zdobycia 28 najwyższych szczytów Polski należy zapisać się do Klubu Zdobywców Gór Polski. Po uiszczeniu odpowiedniej zapłaty, członkowie otrzymują książeczkę, w której kolekcjonować mają pieczątki oraz fotografie będące potwierdzeniem wejścia na poszczególne szczyty.
Po zdobyciu wszystkich gór z listy ostatnim etapem jest spotkanie z Lożą Zdobywców, która po weryfikacji książeczki nadaje godność Zdobywcy Korony Gór Polski. To niesamowita górska przygoda, która zrzesza coraz większą społeczność miłośników gór.
W ramach KGP wędrować można samemu, z przyjaciółmi lub rodziną. Opcji jest wiele, a program ten jest ciekawą motywacją do wyjazdów, możliwością poznania ciekawych osób oraz przeżycia niezapomnianych przygód. Aby uzyskać certyfikat oprócz najwyższego szczytu Polski, którym są Rysy (2499 m n.p.m.), do zdobycia czeka pozostałych 27 szczytów. Łącznie mają ponad 30 000 metrów wysokości. Oto ich lista:
- Łysica 612 m n.p.m. (Góry Świętokrzyskie)
- Ślęża 718 m n.p.m. (Masyw Ślęży)
- Skopiec 724 m n.p.m. (Góry Kaczawskie)
- Kłodzka Góra 765 m n.p.m. (Góry Bardzkie)
- Chełmiec 869 m n.p.m. (Góry Wałbrzyskie)
- Biskupia Kopa 889 m n.p.m. (Góry Opawskie)
- Lubomir 912 m n.p.m. (Beskid Makowski)
- Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. (Góry Stołowe)
- Czupel 934 m n.p.m. (Beskid Mały)
- Waligóra 936 m n.p.m. (Góry Kamienne)
- Skalnik 945 m n.p.m. (Rudawy Janowickie)
- Jagodna 977 m n.p.m. (Góry Bystrzyckie)
- Kowadło 989 m n.p.m. (Góry Złote)
- Lackowa 997 m n.p.m. (Beskid Niski)
- Wielka Sowa 1015 m n.p.m. (Góry Sowie)
- Wysoka 1050 m n.p.m. (Pieniny)
- Orlica 1084 m n.p.m. (Góry Orlickie)
- Rudawiec 1112 m n.p.m. (Góry Bialskie)
- Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. (Góry Izerskie)
- Mogielica 1170 m n.p.m. (Beskid Wyspowy)
- Skrzyczne 1257 m n.p.m. (Beskid Śląski)
- Radziejowa 1262 m n.p.m. (Beskid Sądecki)
- Turbacz 1310 m n.p.m. (Gorce)
- Tarnica 1346 m n.p.m. (Bieszczady)
- Śnieżnik 1425 m n.p.m. (Masyw Śnieżnika)
- Śnieżka 1602 m n.p.m. (Karkonosze)
- Babia Góra 1725 m n.p.m. (Beskid Żywiecki)
- Rysy 2499 m n.p.m. (Tatry)
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie