Szkodniki nie tkną twoich rzodkiewek. Wystarczy, że rozsypiesz to na grządkach
Rzodkiewka uprawiana jest w wielu ogrodach. Jej zaletą jest nie tylko to, że ma świetny smak, który pasuje do wielu potraw czy kanapek, ale i ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Dodatkowo warzywo to jest niezwykle proste w uprawie. Jednak nasze plony może zniweczyć atak szkodników. Sprawdź, jak temu zapobiec i co rozsypać wokół rzodkiewek, aby odstraszyć niechcianych gości.
Rzodkiewka uchodzi za jedno z najłatwiejszych warzyw do samodzielnej uprawy. Czasem jednak zdarza się, że nasze plony zostaną zniszczone przez szkodniki. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby temu zapobiec. Wystarczy rozsypać popularną przyprawę wokół rzodkiewek, by problem zniknął.
Rzodkiewka jest gatunkiem należącym do rodziny kapustowatych. W naszych rejonach jest ona warzywem stosunkowo nowym, ponieważ ojczyzną rzodkiewki są Chiny. Warzywo to w Europie północno-wschodniej pojawiło się dopiero w XVI wieku.
Rzodkiewka obfituje w wiele cennych składników odżywczych. Zawiera ona m.in. potas, witaminę C czy wapń, czyli elementy pozytywnie wpływające na naszą kondycję zdrowotną. Dodatkowo jest ona jednym z najmniej kalorycznych warzyw, ponieważ pęczek złożony z siedmiu dorodnych sztuk dostarcza zaledwie 14 kcal.
Dodatkowo warto uprawiać ją w swoim ogródku, bo ma ona niskie wymagania, co do pielęgnacji. Co więcej, domowa rzodkiewka ma niepowtarzalny, lekko ostry smak. Oczywiście własna uprawa jest także okazją do zaoszczędzenia pieniędzy.
Czytaj również: Zapomnisz o mszycach w ogrodzie. Ten owoc sprawi, że uciekną raz, dwa
Tak jak wspominaliśmy, pielęgnacja rzodkiewki jest niezwykle prosta, więc bez trudu możemy uprawiać ją w swoim ogródku. Warzywo można sadzić już od wczesnej wiosny, a plony zbierać nawet już po 4 tygodniach.
Jedyne czego ta roślina potrzebuje do prawidłowego rozwoju, to niezbyt obfite podlewanie oraz dobrze nasłonecznione stanowisko. Zasilanie wodą musi odbywać się regularnie, ponieważ w przeciwnym razie korzenie rośliny mogłyby pękać.
Natomiast jeśli chodzi o glebę, to rzodkiewka najlepiej rośnie w podłożu żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Na zbyt lekkiej ziemi mogłaby bardzo szybko zakwitnąć, a na ciężkiej glebie wytworzyłaby niekształtne korzenie.
Wobec tego prawidłowe podłoże ma bezpośredni wpływ na smak rzodkiewki, ponieważ gdy roślina zakwitnie, to staje się ona łykowata i niesmaczna. Chcąc osiągnąć ładne i jędrne plony, musimy zapewnić rzodkiewce odpowiednią ilość wody i słońca.
Pomimo tego, że uprawa rzodkiewki nie jest skomplikowana, to jednak może stać się kłopotliwa, jeśli nasze rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki, takie jak np. śmietka kapuściana. Warto więc wiedzieć, jak chronić swoje plony.
W tym celu możemy wykorzystać sprawdzony sposób, jakim jest rozsypanie przy rzodkiewce ostrej papryki. Dzięki tej przyprawie stworzymy barierę, która powstrzyma szkodniki, które nie będą już składać jaj w okolicach rzodkiewki, ani nie będą podchodzić, by podgryzać jej korzenie czy liście. Innym dobrym sposobem, jest rozsypanie popiołu drzewnego, który zadziała w podobny sposób.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz