Reklama
Reklama

Storczyk nie chce kwitnąć? Być może popełniasz ten popularny błąd

Storczyki są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych. Świetnie wpasowują się one w każde wnętrze, będąc jego oryginalną i barwną ozdobą. Jednak często pomimo prawidłowej pielęgnacji, nasza roślina nie zakwita. Winne może być podłoże, w jakim ją uprawiamy. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać.

Chcąc cieszyć się pięknymi, delikatnymi i barwnymi kwiatami storczyków, musimy o nie odpowiednio zadbać. Dzięki temu będą one przez długi czas cieszyły nasze oczy. Podczas uprawy orchidei kluczowe jest odpowiednie podłoże. Doradzamy, jakie wybrać i co powinno się w nim znaleźć, aby storczyki bujnie kwitły.

Co warto wiedzieć o storczykach?

Storczyki określane także jako orchidee, są ozdobą wielu mieszkań. Odpowiednio pielęgnowane mogą zachwycać swoimi delikatnymi kwiatami o wielu barwach. Jednak zanim dowiemy się, jak o nie dbać, warto także wiedzieć, jak wybrać idealny okaz w sklepie, aby przynieść do domu zdrową roślinę.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, czy na liściach nie ma plam oraz, czy korzenie storczyka są jędrne. Pamiętajmy, że zwiędnięte pączki kwiatów są jasnym sygnałem, że roślina jest w złej kondycji. Najlepiej więc zdecydować się na okaz, który ma jeden rozwinięty kwiat oraz wiele pąków.

Nie zapominajmy również, że nie bez powodu storczyk określany jest jako kapryśna roślina. Jest on niezwykle wrażliwy nawet na drobne zmiany w jego otoczeniu. Z tego powodu należy zapewnić mu od początku odpowiednie warunki, ponieważ kwiaty te cenią sobie stałość. Powinniśmy unikać również stawiania kwiatka w ostrym słońcu oraz przeciągach.

Czytaj również: Zapomnisz o mszycach w ogrodzie. Ten owoc sprawi, że uciekną raz, dwa

Jak pielęgnować storczyki?

Warto więc wiedzieć, jak od początku dbać o storczyki, by mogły pięknie kwitnąć. Przede wszystkim pamiętajmy, że lubią jasne, ale nie narażone na bezpośrednie promienie słońca miejsca. Dzięki odpowiedniej ilości światła będą miały piękne, zielone i błyszczące liście, bez ciemnożółtych plam.  

Z racji tego, że orchidee pochodzą z egzotycznych krajów, to lubią one wilgoć, więc bardzo istotne jest ich regularne podlewanie. Jednak pamiętajmy, że w tym przypadku niezwykle ważny jest dobry drenaż, by korzenie rośliny nie zaczęły gnić.

Podczas pielęgnacji storczyków, musimy również zadbać o regularne podcinanie i nawożenie roślin. Dodatkowo bardzo ważny jest wybór odpowiedniej doniczki. Orchidee najlepiej będą się czuły w przezroczystych pojemnikach, ponieważ umożliwiają one dotarcie światła do systemu korzeniowego rośliny.

Oprócz tego storczyki lubią mieć ciasno w doniczce, ale co jakiś czas wymagają przesadzenia. Warto więc wtedy zwrócić uwagę na jeden szczegół, który może wpływać na kwitnienie roślin. Mowa o odpowiednio dobranym podłożu.

Jakie podłoże będzie najlepsze dla storczyków?

W uprawie storczyków kluczową rolę odgrywa dobrze dobrane podłoże. Często kupując orchidee w sklepach ogrodniczych, widzimy, że są one posadzone nie w ziemi, a w luźnej mieszance kory i kokosowych wiórków. Wynika to z tego, że w naturalnym środowisku storczyki rosną na drzewach, a korzenie służą im do przytwierdzania się do chropowatej powierzchni oraz pobierania wody z powietrza.

Wobec tego musimy o tym pamiętać, gdy chcemy przesadzać naszą orchideę. Nie powinniśmy używać wtedy klasycznej ziemi do kwiatów, ponieważ może to nie tylko zatrzymać kwitnienie rośliny, ale i doprowadzić do gnicia lub zanikania jej korzeni.

Zamiast tego możemy stosować lżejsze podłoże, utworzone z kawałków kory, włókien roślinnych oraz torfu.

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin