Reklama
Reklama

Zasadź te zioła w pobliżu pomidorów. Odstraszą wszystkie szkodniki

Zasadzenie niektórych gatunków ziół w pobliżu pomidorów pomoże ci odstraszyć szkodniki, atakujące uprawy. Dzięki nim szybko pozbędziesz się mączlików, mszyc oraz przędziorków i przyciągniesz do ogrodu pożyteczne zapylacze. Pod koniec lipca doczekasz się obfitych zbiorów, a twoje owoce będą zdrowe i soczyste jak nigdy.

Szkodniki w ogrodzie to poważny problem w sezonie wiosenno-letnim. W pobliżu sadzonek żeruje teraz mnóstwo przędziorków, mączlików szklarniowych i mszyc, które wśród  roślin użytkowych szczególnie upodobały sobie pomidory. 

Aby się ich pozbyć, możesz stosować naturalne opryski, które zlikwidują je i jednocześnie nie zaszkodzą owocom. Nie zaszkodzi również zasadzić w sąsiedztwie pomidorów ziół, które odstraszają szkodniki. Dzięki nim uciążliwe owady będą trzymać się z dala od twoich upraw.

Zasadź bazylię w pobliżu pomidorów, a odstraszy szkodniki. Mączlik szklarniowy i ćma rogata więcej się nie zbliżą

Pierwszym ziołem, które warto posadzić przy pomidorach, jest bazylia (z łac. ocimum basilicum L). Obie rośliny mają podobne wymagania co do stanowiska i podłoża, zatem ich wspólna uprawa może to przynieść wiele korzyści. 

Zarówno świeże owoce, jak i aromatyczne liście tej rośliny można zbierać w tym samym czasie, co ułatwia przygotowywanie przetworów, sosów czy passat pomidorowych z bazylią, które świetnie smakują wraz z makaronem lub ryżem. 

Bazylia chroni pomidory, ponieważ jej zapach (, a konkretnie związek zawarty w niej - linalol) odstrasza szkodniki, takie jak: komary, muchy, przędziorki czy mszyce, a nawet mączliki szklarniowe. Powstrzymuje również przed składaniem jaj ćmy rogate. Przyciąga za to pszczoły, zapylające kwiaty pomidorów, co wpływa na obfitsze owocowanie. 

Może cię zainteresować: Te rośliny odstraszają ślimaki. Wysiej je w ogrodzie, a szkodnik nie zniszczy upraw        

Kolendra i koper włoski szybko rozwiążą twój problem z mszycami

Kolejne dwa gatunki roślin, które pomogą ci wypłoszyć szkodniki pomidorów to: kolendra siewna (z łac. coriandrum sativum) i koper włoski (z łac. foeniculum vulgare).

Podobnie jak bazylia, aromatyczne zioła również urozmaicają codzienne potrawy i również przyciągają na grządki owady zapylające. Jednocześnie odstraszają mszyce, które o tej porze roku stają się prawdziwym koszmarek ogrodników.

Czosnek wypłoszy z ogrodu wszystkie przędziorki i kleszcze

Czosnek (z łac. allium sativumi) zasadzony obok pomidorów to genialny pomysł. Obie rośliny chronią się przed żerowaniem szkodników. 

Pierwszy może uratować drugie przed atakami m.in. przędziorków czerwonych, które masowo obsiadają ich liście i łodygi, nierzadko doprowadzając do ruiny plantacje pomidorów. Charakterystyczny, intensywny zapach czosnku odstrasza również kleszcze.

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | działka | szkodniki w ogrodzie | zioła