Reklama
Reklama

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Uprawa pomidorów wymaga ich odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza zaraz po ich posadzeniu, gdy chcemy zadbać o to, by przyjęły się w gruncie i zdrowo rosły. Można spotkać opinie, że w tym właśnie okresie warto podsypywać pomidory cukrem. Jednak czy na pewno jest to dobry pomysł? Wyjaśniamy, jak ma działać odżywka cukrowa i czy warto ją stosować.

Według niektórych podsypanie sadzonek pomidorów cukrem ma korzystnie wpłynąć na ich rozwój, a dodatkowo sprawić, że owoce będą miały lepszy smak. Jednak ogrodnicy ostrzegają przed tą metodą i wskazują pewne kontrowersyjne kwestie. Podpowiadamy, co się stanie gdy do dołka pod sadzonkami dodamy cukier i tłumaczymy, jak wpłynie on na naszą uprawę.

W jaki sposób ma działać odżywka z cukru?

Odżywka z cukru stosowana pod sadzonki pomidorów ma według obiegowej opinii korzystnie wpływać na rozwój pomidorów oraz poprawić ich smak. W tym celu zaleca się, by pod sadzonki pomidorów wsypywać cukier, stosując jedną łyżkę na każdy dołek.

Czynność ta ma być wykonywana przed posadzeniem roślin do gruntu. Następnie przez jakiś czas należy podlewać je osłodzoną woda. Jednak według ekspertów nie jest to dobrym pomysłem. Co prawda, cukier pobudza rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie, a ich zwiększona aktywność może być korzystna dla rozwoju korzeni, łodyg oraz liści pomidorów. Mimo to warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby pomóc, a nie zaszkodzić swojej uprawie.

Czytaj również: Koniecznie zrób to w sadzie w kwietniu. Robaczywe śliwki będą tylko wspomnieniem

Czy warto stosować cukier podczas uprawy pomidorów? Ogrodnicy nie mają wątpliwości

Doświadczeni ogrodnicy odradzają stosowanie cukru w trakcie uprawy pomidorów. Dodawanie go do podłoża według powszechnej opinii ma wspierać proces fotosyntezy, a tym samym pobudzać roślinę do wzrostu. Jednak niestety jest to mit.

Badania wskazują, że cukier może pomagać roślinom tylko wtedy, gdy pochodzi on bezpośrednio z samej rośliny. Ten samodzielnie wytworzony cukier, rzeczywiście pomaga im lepiej rosnąć oraz wpływa na zdrowy rozwój liści. Jednak jeśli to my dodamy zwykły cukier do gleby, to nie zostanie on wykorzystany przez pomidory.

Co więcej, może on im nawet zaszkodzić, ponieważ zmniejsza on zdolność roślin do pobierania i wchłaniania wody. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że rozsypany w pobliżu sadzonek cukier, najprawdopodobniej przyciągnie mrówki, które stanowią zagrożenie dla korzeni młodych roślin.

Wobec tego nie warto sypać cukru pod gruntowe pomidory. Jeżeli jednak bardzo chcemy wypróbować tę metodę, to lepiej zastosować ją do pomidorów, które uprawiane są w doniczkach na balkonie, ponieważ tam łatwiej będzie nam je ochronić przed mrówkami.

Natomiast jeśli zależy nam na wzmocnieniu sadzonek pomidorów w naszym ogrodzie, to warto zdecydować się np. na wodę cebulową, która rzeczywiście pozytywnie wpłynie na rośliny. Tak samo skuteczne będą obierki z tego samego warzywa, ponieważ są bogate w azot, potas oraz fosfor. Wszystkie te pierwiastki są potrzebne do prawidłowego rozwoju rośliny. W dodatku zawarte w cebuli fitocydy mają właściwości bakteriobójcze i pomogą ochronić nasze pomidory.


Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin