Reklama
Reklama

Jesteś początkującym ogrodnikiem? Ta roślina ma piękne kwiaty i jest prosta w pielęgnacji

Poszukujesz rośliny, która nie tylko pięknie ozdobi twój ogród, ale również będzie prosta w pielęgnacji? Jeśli tak, to koniecznie posadź rogownicę kutnerowatą. Z jej uprawą poradzi sobie każdy, początkujący ogrodnik. Urośnie w skalistym ogródku, jednak stanowisko ma znaczenie.

W słonecznym ogródku nie możemy posadzić każdej rośliny. Trzeba wybierać te, które lubią jasne stanowiska i bezpośrednio padające promienie słoneczne. Właśnie taka jest rogownica kutnerowata, zachwycająca swoimi białymi, goździkowymi kwiatkami. Sprawdź najważniejsze informacje o tej niewymagającej roślinie. 

Jak wygląda rogownica kutnerowata? Charakterystyka rośliny

Rogownicę kutnerowatą zaliczamy do wieloletnich bylin z rodziny goździkowatych. Naturalnie rośnie na zboczach skał w Europie Południowej, natomiast chętnie uprawia się ją w Polsce ze względu na małe wymagania pielęgnacyjne i szybki wzrost. 

Rogownicę kutnerowatą najlepiej zatem sadzić w skalistych ogródkach. Jej białe, delikatne kwiatki tworzą "dywan" od maja aż do sierpnia. Potem przekształcają się w torebki nasienne. Roślina dorasta do 15-25 cm, a jej listki porasta meszek.

Gdzie najlepiej posadzić rogownicę kutnerowatą?

Jak wspomniano, rogownicę kutnerowatą najlepiej posadzić w skalistych ogródkach. Mowa o skarpach, murkach, a nawet elementach dekoracyjnych ze skały. 

Polecamy także jej posadzenie w towarzystwie żagwinu, który stworzy z nią ciekawą kompozycję. Musimy jednak uważać, żeby nie rozrosła się za bardzo, ponieważ może zakłócić uprawę innych roślin

Jak pielęgnować rogownicę kutnerowatą? Najważniejsze zasady

Przy uprawie rogownicy kutnerowatej musimy odpowiednio wybrać stanowisko, na jakim ją posadzimy. Musi to być słoneczne miejsce, aby zakwitła pięknie i szybko. Tę roślinę sadzimy w kwietniu lub w październiku, nie zabezpieczamy jej na zimę, ponieważ jest mrozoodporna. Najlepiej poradzi sobie na podłożu o zasadowym lub obojętnym odczynie, choć nie ma to dużego znaczenia. 

Rogownicy kutnerowatej nie musimy ani podlewać, ani nawozić. W trakcie suszy należy jedynie nawadniać młode rośliny, żeby zdążyły wykształcić korzenie. 

Zalecamy przycinanie rogownicy, ponieważ szybko się rozrasta i rozsiewa. Czynność tę wykonujemy pod koniec lata, po przekwitnięciu rośliny. Drugie cięcie sanitarne przeprowadzamy wiosną. 

Zobacz też:

Sadzonki pomidorów żółkną? Ogrodnik zdradza, co należy zrobić

Podlewaj tym marchewkę. Nie wydasz ani grosza, a zbierzesz plony większe, niż sąsiedzi

Drzewko szczęścia obsypie się nowymi kwiatami. Musisz jednak pamiętać o tej czynności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie