Kaktus wielkanocny zakwitnie jeszcze przed świętami. Wystarczy, że zadbasz o niego w ten sposób
Twój wielkanocny kaktus nie chce zakwitnąć? A może wypuszcza pąki, które następnie gubi? Wszystko wskazuje na to, że popełniasz błędy w jego pielęgnacji. Wbrew pozorom kaktus wielkanocny ma znacznie większe wymagania niż wszystkie inne, dobrze znane kaktusy pustynne. Wystarczy, że właściwie o niego zadbasz, a na Wielkanoc pokryje się mnóstwem kwiatów!
Kaktus wielkanocny, znany również jako ripsalidopsis, naturalnie rośnie w południowej Brazylii. Jest to kaktus epifityczny rosnący na gałęziach drzew, co powoduje, że ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Wszystko to wpływa na specyficzne wymagania pielęgnacyjne. Niestety roślina ta jest dość wymagająca w uprawie i już niewielkie błędy mogą wpłynąć na słabe kwitnienie. Sprawdź, jak dbać o kaktusa wielkanocnego i ciesz się pięknym kwiatem na wiosnę.
Kaktus wielkanocny jest bardzo podobny do popularnego grudnika. Jeśli dostałeś sadzonkę w stanie uśpienia i źle rozpoznałeś kwiat, uprawiasz go w zły sposób. Oba kwiaty pomimo swoich podobieństw w wyglądzie mają zupełnie odmienne wymagania uprawowe.
Kaktus wielkanocny najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Ważne jednak, aby chronić go od bezpośrednich promieni słonecznych. Temperatura otoczenia w okresie wegetacji powinna wynosić ok. 20-21 stopni Celsjusza. Ripsalidopsis lubi także dużą wilgotność powietrza, dlatego warto ustawić w jego pobliżu nawilżacz powietrza lub włożyć jego doniczkę do większej miski wypełnionej keramzytem z wodą na dnie.
Roślina ta ma spore wymagania wodne w przeciwieństwie do kaktusów pustynnych. Nie jest odporna na okresowe susze, w których czasie po prostu usycha. Staraj się, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Nie dopuszczaj także do przelewania ziemi, co może doprowadzić do gnicia rośliny.
Jak wpłynąć na obfite kwitnienie kaktusa wielkanocnego? Wbrew pozorom nie za pomocą nawozów. Jest to roślina o małych wymaganiach pokarmowych. W okresie kwitnienia można zasilać go słabymi nawozami do kaktusów. Ważniejszy od dokarmiania jest okres spoczynku, który należy zapewnić roślinie przez okres 8 tygodni np. od listopada/ grudnia do stycznia. Wówczas kaktusa należy przenieść do pomieszczenia z dostępem do światła, ale znacznie chłodniejszego o temperaturze otoczenia 10-15 stopni Celsjusza.
W okresie odpoczynku nie należy rośliny dokarmiać, a podlewanie ograniczyć do minimum. Do cieplejszego pomieszczenia przenieś ją, dopiero gdy pojawią się pierwsze pąki.
Popularnym błędem w uprawie kaktusa wielkanocnego jest przestawianie go podczas kwitnienia. Jego kwiaty nie są odporne na zmianę kąta padania słońca, więc na przestawianie często reaguje zrzuceniem pąków i kwiatów.
Kaktus wielkanocny od grudnika różni się kwiatami, okresem kwitnienia i kształtem zielonych pędów. Grudnik kwietnie od listopada/grudnia do lutego, z kolei kaktus wielkanocny od marca do maja.
Kaktus wielkanocny ma kwiaty przypominające palmy z ostro zakończonymi płatkami, z kolei kwiaty grudnika mają mocno wydłużony słupek i pręciki, które wystają poza odgięte do tyłu płatki.
Kiedy nie kwitną, obie rośliny rozpoznasz po pędach. Kaktus wielkanocny ma gładsze pędy, a grudnik mocno wycięte, wręcz ostro zakończone na łączeniach poszczególnych blaszek.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach