Reklama
Reklama

Hortensje możesz uprawiać również w donicy. Trzymaj się tych rad, a będą ozdobą balkonu

Hortensje to zachwycające rośliny, które mogą być nie tylko ozdobą ogrodu, ale i mieszkania czy balkonu, ponieważ możemy uprawiać je również w doniczce. Pielęgnacja nie jest w tym przypadku skomplikowana, jednak musimy pamiętać o kilku podstawowych zabiegach, aby cieszyć się obfitym i długim kwitnieniem. Sprawdź, jak dbać o hortensje w doniczce.

Hortensja w doniczce może być piękną ozdobą balkonu lub tarasu. Wystarczy, że odpowiednio o nią zadbamy, a obsypie się kolorowymi i okazałymi kwiatami, które przyciągną niejedno spojrzenie. Podpowiadamy, jak troszczyć się o tę roślinę i jakich zasad przestrzegać, jeśli chodzi o uprawę hortensji w doniczce.

Czy można uprawiać hortensje w doniczce?

Ostatnio dużą popularnością cieszy się uprawa hortensji w doniczce. Takie kwitnące okazy możemy bez trudu zakupić w wielu centrach ogrodniczych, dyskontach czy supermarketach. Po wielu latach hodowli ogrodnicy stworzyli sporo odmian, które idealnie sprawdzają się do uprawy pojemnikowej. Cechuje je to, że są niższe od typowych hortensji ogrodowych i mają bardzo duże kwiaty, o różnych barwach, np. białej, różowej, niebieskiej, czerwonej czy purpurowej.

Szukając odmian do donic najlepiej zdecydować się na hortensje ogrodowe. Zaletą tego typu uprawy jest to, że z chwilą, gdy rośliny zaczynają gubić liście i powoli szykują się do zimowego odpoczynku, to donice możemy schować do nieprzemarzającego pomieszczenia.

Czytaj również: Pomidorki koktajlowe możesz uprawiać na balkonie. Zrób to, a obsypią się owocami

Jakie warunki należy zapewnić hortensjom w doniczce?

Hortensja w doniczce może stanowić niezwykłą ozdobę mieszkania, balkonu czy tarasu, a nawet i ogrodu. Jednak, aby tak się stało, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki, zgodne z wymaganiami rośliny.

Przede wszystkim po zakupie hortensji, należy przesadzić ją do większej doniczki. Musimy również zadbać o to, aby na dnie pojemnika były otwory, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Dodatkowo na dno doniczki możemy wysypać keramzyt, aby stworzyć warstwę drenażu. Oprócz tego rośliny powinny rosnąć w żyznej, kwaśnej i przepuszczalnej ziemi.

W przypadku, gdy planujemy trzymać hortensję w mieszkaniu, to wybierajmy dla niej miejsce usytuowane z dala od kaloryferów oraz drzwi, ponieważ jest to roślina wrażliwa na przeciągi. Możemy ustawić ją na parapecie, w miejscu nasłonecznionym, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Z racji tego, że hortensja mimo wszystko czuje się najlepiej na zewnątrz, możemy wystawić ją na balkon lub taras w połowie maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków.

Po wystawieniu na zewnątrz hortensji w doniczce pamiętajmy, aby nie ustawiać jej w pełnym słońcu, które mogłoby przypalić liście. Najlepiej usytuować roślinę w lekkim półcieniu oraz osłonić ją przed wiatrem, ponieważ pędy hortensji są delikatne i mogłyby zostać połamane przez wiatr.

Jak dbać o hortensje, aby były ozdobą balkonu?

Pielęgnacja hortensji w doniczce nie jest skomplikowana. Jednak bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie nawadnianie rośliny, ponieważ tak, jak sama łacińska nazwa hortensji wskazuje (Hydrangea - pochodzi od słowa hydrangeam i oznacza pojemnik na wodę), roślina ta lubi podlewanie.

Wobec tego zasilając ją wodą, starajmy się, aby podłoże rośliny było stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Istotne jest to, aby nie przelewać hortensji, ponieważ gdy będzie stała w wodzie, to jej korzenie szybko zgniją.

Oprócz tego po kwitnieniu rośliny możemy obciąć jej przekwitłe kwiatostany, tnąc kilka cm od podstawy szypułki. Nie przycinajmy jednak zbyt dużo, aby przypadkiem nie usunąć pędu wraz z pąkami. Pamiętajmy również o wycięciu suchych, chorych i przemarzniętych pędów.

Natomiast jeśli chodzi o nawożenie hortensji w doniczce, to warto robić to raz w tygodniu, stosując płynny nawóz do hortensji. Unikajmy jednak używania nawozów uniwersalnych.

Zobacz też:

Egzotyczna roślina o okazałych kwiatach i rozłożystej koronie. Drzewo storczykowe zachwyca

Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu

Łodygi pelargonii wybujały? Prawdopodobnie popełniasz te błędy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin