Reklama
Reklama

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

Poziomki wyróżniają się intensywnym, jednocześnie słodkim i lekko kwaskowym smakiem, dzięki któremu wiele osób je uwielbia. Niestety, raczej rzadko można je spotkać w sprzedaży, ale możemy wyhodować je sami na balkonie czy na tarasie. Jak uprawiać poziomki, by zebrać obfity plon?

Poziomki to byliny z rodziny różowatych, występujące na półkuli północnej i w Chile. W Polsce w naturze rosną trzy gatunki, a także rozpowszechniony jest mieszaniec międzygatunkowy, czyli truskawka. Poziomki to pyszne owoce, które nie mają wielkich wymagań uprawowych, a są bardzo lubiane. Zamiast szukać ich na straganach czy w sklepach, możemy zająć się ich uprawą na własnym balkonie czy tarasie. Jak to zrobić?

Uprawa poziomek na balkonie — jak przygotować sadzonki?

Samodzielna uprawa poziomek wcale nie jest tak trudna, jak może się niektórym wydawać. Naszą uprawę możemy rozpocząć zarówno z sadzonek gotowych, które nabyliśmy w sklepie ogrodniczym, jak i z przygotowanej własnoręcznie rozsady. Nasiona należy wówczas wysiewać w lutym w mieszkaniu, szklarni lub foliowym tunelu.

Nasiona wysiewamy do skrzynek, wypełnionych uprzednio ziemią kompostową, wymieszaną z piaskiem i torfem w stosunku 1:1:1. Podłoże trzeba podlać, a skrzynki owinąć folią i ustawić w jasnym miejscu. Najlepsza temperatura do wykiełkowania nasion to 20-24 stopnie Celsjusza.

Kiedy siewki poziomek wytworzą już po 2-3 liście właściwe, trzeba je przepikować w rozstawie 2x2, a po kilku kolejnych tygodniach ponowić działanie w rozstawie 4x4. Gotową rozsadę wysadzamy na jej stałe miejsce na początku maja. 

Czytaj też: Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie 

Poziomki — uprawa, pielęgnacja i zimowanie

Aby uprawa poziomek się udała, trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i należycie o nie dbać. Idealna ziemia powinna być próchnicza, przepuszczalna i lekko kwaśna, o odczynie pH 5,5-6,5. Można zdecydować się na gotową ziemię do warzyw lub wykonać mieszankę z ziemi uniwersalnej, torfu, piasku i kompostu.

Kolejne rośliny powinno się sadzić w odstępach 20-30 cm, aby miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Najlepsze stanowisko dla poziomek powinno być słoneczne lub pół-cieniste. Trzeba dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby, wykonać ściółkowanie, a także regularnie nawozić uprawy nawozami organicznymi, na przykład biohumusem. Można też zastosować nawozy mineralne do truskawek i poziomek.

Przed nadejściem zimy doniczki z poziomkami najlepiej zakopać w ogrodzie. Jeśli to niemożliwe, zabezpieczmy rośliny przed zimnem przy pomocy słomianej maty lub grubej włókniny. Można też włożyć doniczki do kartonu wypełnionego na dnie styropianem. Wolne przestrzenie zaś wypełniamy słomą czy gazetami. W bezmroźne dni pamiętajmy o podlewaniu roślin.

Najlepsze odmiany poziomek, polecane do uprawy balkonowej, to: 'Yellow Wonder', 'Rugia', 'Baron Solemacher' i 'Attila'.

Zobacz też:

Podlewaj tym floksy. Twój ogród utonie we wspaniałych kwiatach

Storczyki będą rosły znacznie szybciej. Wystarczy, że zaczniesz podlewać je tym

Liście fiołka żółkną i więdną? W ten sposób przywrócisz mu zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | uprawa roślin | krzewy