Reklama
Reklama

Na liściach monstery pojawiają się czarne plamy? Sprawdź, jak temu zaradzić

Monstera jest niezwykle popularną rośliną, która nadaje naszym pomieszczeniom nieco egzotycznego wyglądu i stanowi świetną dekorację. Wzrok przyciągają jej okazałe, zielone liście z charakterystycznymi dziurami. Co, jednak jeśli pojawiają się na nich nieestetyczne plamy? Podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Jeżeli zauważymy na liściach monstery niepokojące i brzydkie czarne plamy, to powinniśmy od razu podjąć odpowiednie działania. Warto również wiedzieć nie tylko, jak uratować roślinę, ale i jak zapobiegać takim sytuacjom. Wyjaśniamy, o co zadbać i jak pielęgnować monsterę, aby jej liście były zielone i okazałe.

Czarne plamy na liściach monstery? To skutek popularnego błędu

Monstera jest rośliną egzotyczną, więc najlepiej czuje się w ciepłych, ale równocześnie lekko zacienionych stanowiskach. Wobec tego unikajmy trzymania jej podczas chłodniejszych dni w pobliżu okien. Oprócz tego nie stawiajmy monstery w przeciągu, ponieważ zaszkodzi to naszej roślinie.

Następstwem tego będą nieestetyczne, czarne plamy na liściach. Chcąc im zapobiec, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację monstery i znalezienie jej właściwego stanowiska. Oprócz wyboru miejsca warto także zatroszczyć się o regularne i obfite, ale niezbyt częste podlewanie. W okresie letnim należy robić to raz w tygodniu, natomiast podczas chłodniejszych okresów, zasilanie wodą może być rzadsze.

Równocześnie pamiętajmy, że monstera źle znosi przelanie i następstwem tego błędu jest żółknięcie liści. Wobec tego musimy zachować umiar w dostarczaniu wody roślinie, ponieważ może to prowadzić także do chorób monstery.

Jeżeli jednak przypadkiem doprowadzimy do przelania rośliny, to powinniśmy poczekać około godziny, a następnie usunąć nadmiar wody z podstawki. Dzięki temu monstera zdąży pobrać jej tyle, ile potrzebuje. Oprócz tego warto regularnie zraszać liście monstery delikatną mgiełką.

Czytaj również: Moja babcia spryskuje tym krzaczki pomidorów. Ma najwięcej plonów we wsi

Chora monstera - jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Kolejnym niepokojącym objawem dotyczącym monstery może być plamistość liści. To jedna z najpopularniejszych chorób, które dotykają tę roślinę. Jej objawami są charakterystyczne, ciemne plamy z żółtymi obwódkami na liściach monstery.

W momencie, gdy dostrzeżemy tego typu plamy, powinniśmy natychmiast wstrzymać się z podlewaniem rośliny, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi tej choroby. Oprócz tego należy zaprzestać zasilania wodą na następne 10 dni, a monsterę przenieść w cieplejsze miejsce.

Kolejnym krokiem jest usunięcie wszystkich zainfekowanych części rośliny za pomocą sekatora. Pozostałe elementy należy potraktować środkiem grzybobójczym. Warto także przesadzić monsterę do całkiem nowego podłoża. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie oczyścić korzenie z gleby, nie używając do tego wody.

Po upływie wspomnianych 10 dni możemypodlać monsterę kierując wodę bezpośrednio do gleby, nie mocząc liści ani pędów.


Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin