Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj oberwanych liści pomidorów. Pomogą ci w walce ze szkodnikami

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogrodach. Jeśli odpowiednio o nie dbamy, to zbierzemy duże i soczyste plony. Efektem ubocznym w pielęgnacji tych roślin są liście, które warto wykorzystać w ogrodzie przeciw szkodnikom.

Liście pomidorów można wykorzystać do uprawy innych roślin ogrodowych, ponieważ są bogate w cenne składniki. Mogą stanowić skuteczny środek do walki ze szkodnikami. Musimy zatem zrobić z nich gnojówkę lub oprysk

Liście pomidorów na odżywienie roślin ogrodowych - przepis na gnojówkę

Krzaczki pomidorów należy przerzedzać, żeby zapewnić tym roślinom lepsze doświetlenie i cyrkulację powietrza. Te dwa czynniki mają wpływ na jakość zbieranych plonów. 

Właśnie dlatego pozbywamy się bocznych pędów i liści położonych najniżej. Dzięki temu zabiegowi zapobiegamy również rozwojowi chorób grzybowych. 

Oberwane liście pomidorów zazwyczaj trafią na śmietnik, jednak okazuje się, że z tych zdrowych można zrobić gnojówkę na odżywienie roślin. Jak ją przyrządzić?

Wystarczy, że 300 g liści zalejemy 1 l wody i odstawimy na 2 tygodnie. Całość musimy codziennie mieszać patykiem w celu napowietrzenia i przyspieszenia procesu fermentacji. Przed podaniem do podłoża rozcieńczamy gnojówkę z wodą w proporcji 1:1

Tak przygotowana gnojówka dostarczy roślinom składników mineralnych, odżywiając je i wzmacniając. Przyczyni się także do eliminacji szkodników i zwiększy odporność na choroby. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Rozsyp kredę na grządkach

Liście pomidorów na walkę ze szkodnikami - przepisy na opryski

Liście pomidorów zawierają alkaloidy steroidowe, które pomagają w walce z chorobotwórczymi patogenami. Odstraszają też szkodniki. Warto zatem przygotować opryski z tych części roślin w postaci naparu, wyciągu albo wywaru.

  • Napar z liści pomidorów

Pędy i liście pomidorów zalewamy 2 l gorącej wody i ostawiamy całość na kilka godzin. Po tym czasie przecedzamy i przelewamy napar do butelki z atomizerem. Spryskujemy nim rośliny, na których żeruje bielinek kapustnik. 

  • Wyciąg z liści pomidorów

Ten oprysk przygotowujemy ze 150 g liści i 10 l zimnej wody. Już po kilku godzinach spryskujemy wyciągiem rośliny, które mogą być zaatakowane przez bielinka kapustnika, mszyce, gąsienice i przędziorki. 

  • Wywar z liści pomidorów

W tym przypadku 1 kg liści zalewamy 10 l zimnej wody i odstawiamy na całą noc. Rano gotujemy roztwór przez 30 minut i gdy ostygnie, to rozcieńczamy go z wodą w proporcji 1:3. Warto spryskiwać nim warzywa, drzewka i krzewy owocowe, które są narażone na atak mszyc, mrówek i gąsienic. 

Zobacz też:

Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | szkodniki w ogrodzie