Reklama
Reklama

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Ślimaki to uciążliwe szkodniki ogrodowe, które skutecznie niszczą uprawy, tym samym zmniejszając plony. Istnieje jednak wiele metod na pozbycie się ich z działki. Czego boją się najbardziej? Co skutecznie wypłoszy je z ogrodu? Poznaj najskuteczniejsze sposoby walki z tymi niechcianymi gośćmi.

Wielu ogrodników corocznie walczy ze ślimakami na rabatach. Te szkodniki zajadają się w ogrodzie młodymi liśćmi i pąkami kwiatowymi. Otwory, które robią w liściach, powodują osłabienie rośliny, co z kolei wpływa negatywnie na jej rozwój i zdrowie. Poza tym ich śluz może spowodować rozwinięcie chorób grzybiczych i bakteryjnych. To nie jedyne szkody... 

Ślimaki powodują szkody również w warzywniaku. Grasują na grządkach, gdzie uszkadzają bulwy i korzenie, a także zjadają owoce czy warzywa. W efekcie zmniejszają plony sałaty, kapusty, truskawek oraz pomidorów. Istnieje jednak tani sposób na wypędzenie szkodników z działki. 

Ślimaki w ogrodzie. Jak skutecznie przepędzić szkodniki?

Ślimaki najczęściej wkraczają do ogrodu w nocy i po deszczu. Warto zagrodzić im dostęp do rabat i grządek produktem, którego boją się dosłownie jak ognia. O czym mowa?

Chodzi o szkolną kredę, którą musimy drobno pokruszyć i rozsypać wokół roślin. Będzie ona stanowić barierę nie do przekroczenia nie tylko dla ślimaków, ale również dla mrówek. Dzięki tej metodzie zaoszczędzimy pieniądze na zakupie drogich środków chemicznych. 

Poza tym kreda jest bezpieczna dla roślin i zwierząt domowych. Właśnie dlatego możemy ją stosować bez obaw. 

Nie tylko kreda. Co jeszcze odstrasza ślimaki z ogrodu?

Ślimaki nie znoszą także zapachu cynamonu oraz goździków, dlatego warto wysypać je na rabatach i grządkach. Polecamy zmieszać którąś z tych przypraw z dokładnie pokruszoną kredą, aby jeszcze bardziej wzmocnić skuteczność tej metody. 

Te szkodniki nie przejdą także po skorupkach jajek, fusach z kawy czy popiele drzewnym. Nie lubią szorstkich powierzchni, tak więc równie skuteczne mogą okazać się piasek lub żwirek

Dodatkowo można posadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają ślimaki. Mowa o rozmarynie, szałwii, tymianku, lawendzie, nagietkach czy aksamitkach

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | szkodniki w ogrodzie