Reklama
Reklama

​Zawsze źle smażyłem wątróbkę. Teraz pamiętam o pierwszym kroku i wychodzi idealna

Podroby, a przede wszystkim wątróbka, to jeden z koszmarów dzieciństwa, od którego większość osób chce uciec nawet w dorosłym życiu. Jednak jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być także... to jak ją przyrządzimy. Poznaj sposób na przygotowanie wątróbki, który sprawi, że już zawsze wyjdzie idealna.

Sposób na przygotowanie wątróbki. Pamiętaj o tym, a zawsze będzie idealna

Co ciekawe, kluczem do uzyskania perfekcyjnie smacznej wątróbki wcale nie jest samo smażenie, choć oczywiście nie możemy zbyt długo trzymać jej na patelni, bo będzie twarda. Chodzi o tzw. pierwszy krok, przed obróbką termiczną, który okazuje się mieć fundamentalne znaczenie dla całego dania, a dokładniej o namoczenie podrobów. Około pół kilograma wątróbki oczyść z błon i żyłek, umieść w większej misce, następnie zalej mlekiem i odstaw na minimum 30 minut (a nawet dwie godziny). Ten zabieg sprawi, że będzie zmiękczona, a także pozbędziesz się występującej w niej goryczki.

Sprawdź również: W PRL-u jedli ją wszyscy. Mało kto wie, że opóźnia starzenie się

W czasie, gdy wątróbka się moczy, przygotuj sobie pozostałe składniki do smażenia, czyli 1 cebulę pokrojoną w pióra, mąkę do obtoczenia, sól i pieprz oraz tłuszcz do smażenia (najlepiej olej rzepakowy lub masło). Po 30 minutach wątróbkę osusz ręcznikiem papierowym. Na patelni rozgrzej tłuszcz i zeszklij na nim cebulę. Wątróbkę obtocz w mące i smaż na złoty kolor przez 3-4 minuty z każdej strony na średnim ogniu. Pod koniec smażenia dopraw solą oraz pieprzem. Możesz także dodać do niej świeże zioła, takie jak tymianek lub rozmaryn bądź ulubiony sos (np. śmietanowy).

Sprawdź również: Zrób do kanapek zamiast pasty jajecznej. W PRL-u wszyscy się nią zajadali

Jaka wątróbka jest najlepsza?

Na sklepowych półkach najczęściej możemy spotkać wątróbkę drobiową. Wynika to przede wszystkim z niskiej ceny, jednak ma ona także sporo cholesterolu. Tego związku zdecydowanie mniej znajdziemy w wątróbce wieprzowej, jednak ze względu na specyficzny smak jest zdecydowanie rzadziej wybierana. Patrząc na te dwa kryteria — smakowe oraz zdrowotne — najlepszym wyborem będzie wątróbka cielęca lub wołowa. Bez względu na to, jaki rodzaj podrobów wybierzemy, powinniśmy w ten sam sposób podejść do ich przygotowania i wykorzystać sposób na przygotowanie wątróbki z moczeniem w mleku.

Zobacz też:

Najlepsza zalewa do grzybków. Z tego przepisu robiła ją moja babcia

To sekret długowieczności Japonek. Zawdzięczają mu też szczupłą sylwetkę

​Sałatka hokus-pokus mojej żony przejmuje każde imieniny. Kluczem jest dodatek żurawiny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obiady domowe | przepisy | szybkie dania