Reklama
Reklama

W ten sposób możesz przechowywać arbuza przez cały rok. Będzie świeży i smaczny

Arbuzy to owoce sezonowe. Są smaczne, więc chętnie sięgamy po nie latem, a później z niecierpliwością czekamy do kolejnego roku, aby móc ponownie delektować się ich smakiem. Okazuje się jednak, że arbuzami możemy zajadać się także po zakończeniu sezonu. Wystarczy, że będziemy przechowywać je w odpowiedni sposób, a pozostaną świeże przez cały rok.

Jak przechowywać arbuza tak, by był świeży i soczysty nie przez tydzień czy dwa, a przez okrągły rok kalendarzowy? Pomimo tego, że letnie owoce szybko się psują, wystarczy zastosować prosty trik, aby móc cieszyć się ich smakiem jeszcze na długo po zakończeniu sezonu. 

Dzięki temu nawet zimą będziemy mogli przygotować sałatkę, owocowy koktajl, a nawet drinka z dodatkiem przepysznych arbuzów. Sprawdźmy więc, jak przedłużyć trwałość arbuza. 

Jakie właściwości zdrowotne ma arbuz? To skarbnica cennych witamin!

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie arbuza może mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm. Owoc ten zawiera wiele cennych witamin oraz minerałów. Dostarcza: potasu, magnezu, cynku, witamin z grupy: A, E i B. Znajdziemy w nim także naturalne przeciwutleniacze, beta-karoten, likopen, luteinę, zeaksantynę i kryptoksantynę, które neutralizują wodne rodniki. Jedzenie arbuza może obniżać poziom złego cholesterolu, wspomagać pracę układu nerwowego i regulować ciśnienie krwi. 

Arbuza można jeść na diecie lekkostrawnej. To niskokaloryczny produkt, który zawiera jedynie 30 kcal w 100 g. Nie powinni sięgać po niego jednak cukrzycy z uwagi na dość wysoki indeks glikemiczny arbuza IG 80, przez który po zjedzeniu owocu poziom glukozy we krwi może gwałtownie wzrosnąć, aby później niespodziewanie spaść

Jak przechowywać arbuza? Będzie świeży i smaczny przez cały rok

Jak przechowywać arbuza tak, by móc delektować się nim o dowolnej porze roku? Na pewno musimy kupić owoc w całości, a nie np. przekrojony na pół, a po przyniesieniu do domu dokładnie umyć go pod bieżącą wodą i osuszyć. Później powinniśmy odpowiednio przygotować arbuza, pokrywając jego powietrznię proszkiem do pieczenia za pomocą miękkiej szczoteczki

Gdy rozprowadzimy środek po całej skorupie owocu, ponownie myjemy nasz owoc w wodzie, pocierając go dłonią. Gdy będzie czysty, pozostawiamy arbuza na blacie do wyschnięcia. Później kroimy go ostrym nożem - najpierw na grube plasterki, a następnie w średniej wielkości trójkąty. Tak przygotowane arbuzy wkładamy do wcześniej wyparzonych słoi o pojemności maksymalnie 3 litrów.

Układamy je podobnie jak np. w przypadku kiszonych ogórków. Poszczególne kawałki arbuza powinny leżeć obok siebie ciasno, lecz nie mogą być ubite, ponieważ wtedy łatwo możemy uszkodzić ich miękki miąższ. Owoce zalewamy wrzącą wodą i nakładamy nakrętki, zakręcając je niezbyt mocno. 

Po kwadransie wylewamy wodę i każdego weka z arbuzami dodajemy następujące składniki:

  • 2 łyżki cukru,
  • 1 łyżkę soli,
  • 1 małą łyżeczkę kwasku cytrynowego,
  • 1 łyżeczkę nasion kopru
  • przyprawy, w tym obowiązkowo ziele angielskie i pieprz (czarny, biały, zielony, różowy). 

Ponownie zalewamy słoje z arbuzami wrzącą wodą i szczelnie zakręcamy pokrywki. Nasze przetwory pozostawiamy w kuchni na dobę, a później przenosimy je do chłodnego pomieszczenia np. do piwnicy.

Zobacz też:

​Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę

Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe

Te potrawy wigilijne możesz przygotować na długo przed świętami. Nie musisz nawet czekać do grudnia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | owoce