Reklama
Reklama

Kupiłeś arbuza, który jest niedojrzały? Następnym razem sprawdź owoc w ten sposób

Arbuzy możemy kupować w sklepach przez cały rok, jednak to latem mamy na nie największą ochotę. Egzotyczne owoce w 90 procentach składają się z wody, dzięki czemu pomagają nam orzeźwić się w upały. A ponieważ te od weekendu znów mają wrócić do Polski, podpowiadamy, jak wybierać wyłącznie najsmaczniejsze, słodkie arbuzy, bez sprawdzania ich zapachu, smaku i tekstury miąższu.

  • Arbuz jest zdrowym owocem. Potwierdzają to badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), w których naukowcy udowodnili, że są one doskonałym źródłem witaminy: A i C, potasu i magnezu. Arbuzy zawierają także sporo błonnika pokarmowego, likopen, karotenoid i cenne przeciwutleniacze. 
  • Największą zaletą spożywania arbuzów w sierpniu są ich właściwości orzeźwiające, dzięki którym ludziom łatwiej jest przetrwać letnie upały. Nie wszystkie arbuzy są jednak tak samo soczyste i słodkie, a w sklepach nie zawsze znajdziemy rozkrojone owoce, które możemy powąchać lub ocenić ich stan po strukturze miąższu. 
  • Jak wybrać najlepszego arbuza? Oto 6 sposobów, aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z dojrzałym i soczystym owocem.

Ważenie arbuza

Ważenie arbuza jest absolutną podstawą, jeśli chcemy się nimi najeść. Te owoce to przede wszystkim woda, dlatego przez zakupem warto zawsze wziąć dwie sztuki w ręce i wybrać najcięższą. Nie warto jednak sięgać po nienaturalnie gigantyczne arbuzy, gdyż te prawdopodobnie były nawożone, przez co w środku mogą być puste i nieapetyczne. 

Obserwacja "brzucha" arbuza

Jeżeli "brzuch arbuza", (część która styka się z ziemią podczas wzrostu), jest żółty, jest to znak, że mamy do czynienia z dojrzałym owocem. Zwłaszcza gdy widoczne są na nim subtelne plamki. Biały odcień arbuza wskazuje na to, że jeszcze nie nadaje się on do spożycia. 

Wąchanie arbuza

Pomimo tego, że owoc nie jest rozkrojony, w przypadku dojrzałej rośliny i tak powinniśmy wyczuć subtelny zapach. Zbyt intensywny aromat może świadczyć o tym, że arbuz zbyt długo leżał na półce w sklepie. 

Nacisk na arbuza

Pomimo tego, że arbuz wydaje się twardy, jego skórka powinna lekko wyginać się na bokach pod wpływem dotyku. Jeżeli owoc jest twardy niczym skała, może to być znak, że nie nadaje się do spożycia. Wówczas lepiej zrezygnować z zakupu. 

Pukanie w arbuza

Chcąc sprawdzić, czy mamy do czynienia z dojrzałym arbuzem, musimy zastukać w środek owocu, trzymając go w pobliżu ucha. Być może ludzie w warzywniaku będą się na nas dziwnie patrzeć, ale za to upewnimy się, co do jakości produktu. Dojrzały arbuz powinien wydać głuchy dźwięk, niedojrzały - bardziej wysoki, a w przypadku przejrzałego owocu usłyszymy niemalże "łomot". 

Sprawdzanie ogonka

Większość arbuzów w sklepach została pozbawiona ogonka. Jeśli jednak znajdziemy na półce okaz, który go posiada, przyjrzyjmy się mu dokładnie. Im bardziej wyschnięty, tym lepiej. Zielony ogonek świadczy zaś o tym, że owoc nie jest jeszcze dojrzały. 

Zobacz też:

Większość osób myśli, że są niedojrzałe. Smakują obłędnie i są pełne witamin

Nie przepłacaj. Gofry z tego przepisu wyjdą smaczniejsze i tańsze niż nad morzem

Lepszych kotletów mielonych nie jadłeś. Sekretem jest ten owoc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce | triki