Reklama
Reklama

To polskie ciasto uznano za najsmaczniejsze na świecie. Co niedzielę gości w wielu domach

W rankingu ciast popularnego serwisu pierwsze miejsce zajął polski przysmak. Został on doceniony i wybrany najlepszym wypiekiem spośród 78 najsmaczniejszych deserów z całego świata. Jest to ciasto, które często podajemy do niedzielnej kawy i doskonale je znamy. Sprawdź, jaki wypiek wygrał ranking na najlepsze ciasto.

Niedawno serwis TasteAtlas opublikował ranking "Najlepszych słodkich ciast świata". Na czele tego zestawienia uplasowało się popularne i dobrze nam znany polski deser, który zostało wyłonione z wielu innych światowych przysmaków. Sprawdź, jaki wypiek wygrał ranking ciast.

Jakie polskie ciasto wygrało w rankingu?

W rankingu ciast przeprowadzonym przez serwis TasteAtlas na czele całego zestawienia znalazł się popularny polski wypiek, czyli szarlotka. Ciasto z jabłek zostało ocenione przez internautów na 4,4 w skali od 1 do 5 punktów. 

Triumfatorem rankingu została więc szarlotka, która znana jest od przełomu XIX i XX wieku, a jej nazwa pochodzi od Aleksandry Fiodorownej, znanej jako Charlotta Pruska, czyli żony cara Rosji Mikołaja I. Przepis na to ciasto miał opracować francuski cukiernik, służący na carskim dworze -Marie-Antoine Carême, który służył na carskim dworze.

Co ciekawe początkowo deser ten nie zawierał w sobie jabłek. Wypiek składał się z kremu bawarskiego oraz biszkoptów. Autorzy rankingu zrecenzowali najlepsze polskie ciasto, komentując je następująco:

Dodali także, że szarlotkę można skosztować w prawie wszystkich polskich piekarniach, restauracjach oraz cukierniach. Na podium za najlepszym ciastem uplasował się belgijski deser Mattentaart, czyli twaróg zapieczony w cieście. Natomiast na trzecim miejscu znalazła się grecka Sfakianopita, która jest cienkim plackiem, nadzianym białym serem.

W rankingu ciast największą popularnością cieszyły się wypieki ze Stanów Zjednoczonych, które zajęły ponad 30 ze 78 miejsc. Doceniono m.in. tartę z borówkami, tartę z masą krówkową czy tartę limonkową.

Czytaj również: Na następne urodziny zrób ten szybki tort bez pieczenia. Goście padną z zachwytu

Polski sernik również został doceniony. W jakim rankingu cieszył się dużą popularnością?

Jednak szarlotka to nie jedyne polskie ciasto, które zostało docenione. W tym roku także w rankingu wspomnianego serwisu najlepszym deserem serowym na świecie okrzyknięto polski sernik.

Tuż za nim na podium pojawił się indyjski ras malai oraz grecka sfakianopita. Natomiast dalsze pozycje w rankingu, zajęły serniki: nowojorski, japoński, baskijski, węgierski rakoczi turos, wspomniana melopita oraz niemiecki kasekuchen. 

Sami autorzy rankingu podkreślają jednak, aby nie postrzegać tych notowań jako ostatecznych ocen dotyczących jedzenia, ponieważ ich celem jest jedynie promocje smacznego, lokalnego jedzenia, a także zaszczepienie dumy z tradycyjnych potraw.

Zobacz też:

Kładę truskawki do foremek i zalewam je masą. W mgnieniu oka mam pyszne babeczki

Stanowi fit alternatywę dla grillowanego mięsa. Łatwo przepaść w jego kremowym smaku

Ta przekąska będzie idealna na mecz w gronie znajomych. Największy niejadek poprosi o dokładkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciasta