Ten przepis znano 100 lat temu. Nasi pradziadkowie zachwycali się tymi kotletami
Wiele połączeń smakowych funkcjonuje w naszej kuchni od bardzo dawna, jednak na przestrzeni lat zmienia się sposób ich przygotowania. Tak jest między innymi z mięsem mielonym oraz kapustą. Pierwsza myśl, co przygotować z tych składników, to gołąbki. Sprawdź przepis na gołąbki bez zawijania, który znany już niemal 100 lat tamu.
Przepis na gołąbki bez zawijania pochodzi z książki "Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa" autorstwa Marii Disslowej i wydanej w 1931 roku. Można bez zbytniej przesady stwierdzić, że ma on około stu lat.
Do przygotowania gołąbków bez zawijania, którymi zachwycali się nasi pradziadkowie, będziesz potrzebować:
- 1 jajko,
- 1 kajzerka,
- 1 średnia cebula,
- 10 g mąki pszennej,
- 250 g mięsa mielonego wieprzowego,
- 5 łyżek bułki tartej,
- łyżka oleju albo masła,
- mleko do namoczenia bułki,
- pół główki kapusty,
- sól i pieprz do smaku,
- tłuszcz do smażenia (np. smalec).
Dodatek kapusty do kotletów powoduje zwiększenie objętości dania, bez zbytniego podwyższania kosztów. Miało to szczególne znaczenie w czasach, gdy mięso nie było aż tak łatwo dostępne.
Sprawdź również: Naturalny antybiotyk, który możesz stosować przez całą zimę. Zrób go z przepisu siostry Anastazji
Zacznij od przygotowania kapusty i kajzerki. Pół główki umieść w garnku, zalej wodą i posól. Gotuj do miękkości, a następnie ją odcedź i posiekaj. Bułkę zalej mlekiem i odstaw na chwilę. Cebulę obierz i pokrój w małą kostkę. Na patelnię wrzuć masło lub wylej olej i zeszklij cebulę na tłuszczu. Kajzerkę odciśnij z nadmiaru mleka i zmiel. Do dużej miski włóż jajko, zmieloną bułkę, podsmażoną cebulę, mąkę, mięso mielone i posiekaną kapustę. Dopraw wszystko solą i pieprzem. Jeśli masa jest zbyt rzadka, możesz dodać dodatkową ilość mąki.
Sprawdź również: Są jeszcze lepsze niż jagodzianki. Z tego przepisu robiła je moja babcia
Z mięsnej masy uformuj nieduże kotleciki. Najlepiej zacznij do kulania kulki, a następnie ją spłaszcz. Gotowe kotlety lekko spłaszcz i obtocz w bułce tartej. Na rozgrzaną patelnię włóż smalec. Możesz także wykorzystać masło klarowane lub olej, ale na smalcu gołąbki bez zawijania będą najsmaczniejsze. Usmaż kotleciki z obu stron na złoty kolor. Do gołąbków bez zawijania możesz przygotować sos pomidorowy i podawać je z kluskami śląskim, kopytkami, makaronem lub ziemniakami. Świetnie sprawdzą się również w towarzystwie kiszonych ogórków.
Zobacz też:
Dodajesz to do barszczu? Będzie niesmaczny i niezdrowy
Na święta zrób pierogi z takim farszem. We Włoszech uważają, że przynosi bogactwo
Nie wyrzucaj buraków z zakwasu. Zrobisz z nich najlepszą sałatkę