Te zioła przywiozłam z Bułgarii. Są dla jelit jak ciepły okład
Ta mieszanka ziół jest prawdziwą skarbnicą zdrowia, którą poznałam w Bułgarii i przywiozłam ze sobą jako pamiątkę z podróży. Czubryca, bo to właśnie o niej mowa, jest skarbem kuchni bałkańskiej, który potrafi odmienić smak każdej potrawy i dodać jej niepowtarzalnego aromatu. W dodatku to mieszanka, która niesie ze sobą wiele dobrego. Dowiedz się więcej na jej temat.
Czubryca jest wyjątkową przyprawą o bogatym smaku i szerokich właściwościach zdrowotnych. W Polsce wciąż mało się o niej mówi, ale w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników. Są to zwłaszcza osoby, które swoją pierwszą styczność z czubrycą mieli podczas podróży do krajów bałkańskich. Bułgarzy dodają ją praktycznie do wszystkiego, co niesie za sobą nie tylko niezwykły smak, ale i szereg prozdrowotnych właściwości.
Czubryca może wydawać się niepozorną przyprawą, jednak jej właściwości przemawiają za tym, że koniecznie warto włączyć ją do swojej diety. Większość Bułgarczyków nie jest w stanie wyobrazić sobie gotowania bez tej niezwykłej mieszanki ziół, która bazuje na cząbrze górskim, który jest blisko spokrewniony z cząbrem ogrodowym, czyli rośliną popularną w Polsce.
Czubrycą czy też czubricą określana jest mieszanka na bazie cząbru górskiego lub też wyłącznie sam cząber górski. Charakteryzuje się on intensywnym zapachem, który jest wynikiem dużego stężenia olejków eterycznych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i szczególnie ceniony jest w krajach bałkańskich, ze wskazaniem na Bułgarię.
Popularnością cieszy się jednak najbardziej mieszanka przypraw, w której cząber górski stanowi główny składnik. W Bułgarii chętnie wykorzystywana jest do przyprawiania mięs, serów, pieczywa i licznych potraw. Od jakiegoś czasu czubryca cieszy się również coraz większą popularnością w innych krajach Europy.
Może cię zainteresować: Szpinak nigdy więcej nie wyjdzie gorzki. Przygotuj go w ten sposób, a każdy poprosi o dokładkę
Tak jak już zostało wspomniane, czubryca bazuje na cząbrze górskim, który nadaje charakterystycznego, lekko pikantnego i korzennego smaku. Nie jest to jednak jedyny składnik. W zależności od rodzaju czubrycy mogą znajdować się w niej inne dodatki. Dzięki temu mogą być stosowane do różnych potraw, nadając odmienny smak czy też aromat.
Do najpopularniejszych zalicza się czubryca czerwona, która oprócz cząbru, zawiera chili, czosnek oraz sól. Posiada więc wyrazisty, lekko pikantny smak, przez co jest idealna do mięs, a także potraw z grilla. Z kolei czubryca zielona, która charakteryzuje się łagodnym smakiem to mieszanka cząbru z suszoną natką pietruszki, koprem i cebulą. Dobrze komponuje się z serami, a także potrawami bazującymi na warzywach.
Ponadto na rynku znaleźć można mieszankę zwaną czubrycą żółtą, która jest orientalną wariacją cząbru z kurkumą i curry, przez co sprawdza się doskonale w kuchni azjatyckiej. Do ryb warto natomiast dodawać czubrycę białą, która bazuje na cząbrze, oregano i pietruszce.
Zobacz także: Jednogarnkowy obiad dla całej rodziny. Robi się prawie sam, a smakuje każdemu
Czubryca to prawdziwa skarbnica smaku i prozdrowotnych właściwości, dla których warto włączyć ją do swojej codziennej diety. Zwłaszcza że można to zrobić na tak wiele sposobów. To między innymi remedium na łagodzenie licznych dolegliwości żołądkowych. Czubryca poprawia trawienie, gdyż cząber stymuluje wydzielanie soków trawiennych, co ułatwia trawienie i usprawnia przemianę materii. Ponadto pobudza perystaltykę jelit.
Na tym jednak nie koniec. Czubryca wspiera pracę wątroby i tym samym oczyszcza organizm z toksyn. Posiada również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Wykazuje również potencjał antyoksydacyjny, pomagając zwalczać wolne rodniki i wzmacniając odporność.
Czubryca jest więc nie tylko smaczną, ale i niezwykle zdrową przyprawą, na którą składa się mieszanka ziół z cząbrem górskim w roli głównej. To naturalny sposób na uzyskanie potraw o wyjątkowym smaku, dlatego warto doprawiać nią mięsa, sery, zupy, sosy czy też marynaty.
Zobacz też:
Moja teściowa na Wielkanoc robi taką szynkę. Warto zacząć wcześniej, ale jest warta zachodu
Ten olej najlepiej pasuje do śledzi. Obniża cholesterol i wzmacnia stawy
Koniecznie wypróbuj ten trik przed świętami. Sernik będzie puszysty i wysoki