Takie ogórki robi Ewa Wachowicz. Wystarczy jedna łyżka do słoika, by podkręcić smak
Przygotowując ogórki małosolne, warto urozmaicić nieco przepis i skorzystać z metody Ewy Wachowicz. Znana kucharka zdradziła swój sekretny składnik, który dodaje ogórkom niepowtarzalnego smaku i wydobywa ich aromat. Sprawdź, co warto dodać do ogórków małosolnych.
Ogórki małosolne uwielbiane są przez wiele osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ mają wyjątkowy smak, który świetnie komponuje się z kanapkami, sałatkami i daniami obiadowymi. Jednak warto wiedzieć, jak zrobić dobre ogórki małosolne i co do nich dodać, aby były jeszcze smaczniejsze. Ewa Wachowicz zdradza, jak je przygotować.
Chcąc przygotować dobre ogórki małosolne, musimy wypróbować sprawdzone sposoby, dzięki którym wyjdą chrupkie i smaczne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie ogórki kupujemy. Jest to kluczowe dla smaku i struktury.
Jeśli chcemy, by ogórki były jędrne i kruche, a nie puste w środku, to kupujmy te, które nie są zbyt duże. Wybierajmy jasnozielone i twarde ogórki gruntowe. Po zakupie, zanim będziemy wkładać je do słoików, warto przez kilka godzin namoczyć je w zimnej wodzie.
Swoim sposobem na dobre ogórki małosolne podzieliła się również Ewa Wachowicz. Okazuje się bowiem, że dodaje ona do nich jedną łyżkę miodu. Działa on jak naturalny środek konserwujący, równocześnie nadając ogórkom delikatnego, słodkawego smaku, który świetnie komponuje się z innymi składnikami. Ten składnik sprawia również, że nasze ogórki zyskają nowy, głębszy smak, który odróżni je od tradycyjnej wersji.
Czytaj również: To najprostsze ciasto na świecie. Wykorzystaj truskawki, póki jest na nie sezon
Proponowany przez Ewę Wachowicz przepis na ogórki małosolne nie jest skomplikowany, a daje świetne rezultaty. Co więcej, do przygotowania ich, nie potrzeba wielu składników, a wszystkie podstawowe produkty, znajdziemy bez problemu w sklepie spożywczym. Oto co potrzebne jest do zrobienia dobrych ogórków małosolnych:
- 2 kg ogórków,
- 1 korzeń chrzanu,
- 1 łyżeczka gorczycy,
- kilka liści czarnej porzeczki,
- gałązki kopru,
- 2 ząbki czosnku na każdy litrowy słoik,
- 1 łyżka miodu na każdy słoik.
Cały proces rozpoczynamy od dokładnego umycia ogórków oraz obrania korzenia chrzanu i pokrojenia go na mniejsze kawałki. Następnie ząbki czosnku obieramy i przygotowujemy gałązki kopru oraz liście czarnej porzeczki.
Do czystych litrowych słoików wkładamy ogórki, dodając kilka kawałków chrzanu, 2 ząbki czosnki, gałązki kopru, 1 łyżeczkę gorczycy oraz liście czarnej porzeczki. Na koniec dodajemy 1 łyżkę miodu do każdego słoika.
Następnie przygotowujemy solankę, która jest kluczowym elementem, nadającym ogórkom małosolnym charakterystycznego smaku. Do przygotowania jej potrzebujemy tylko 1 łyżki soli kamiennej na 1 litr wody. W garnku gotujemy wodę i dodajemy do niej sól. Mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia i pozostawiamy do ostudzenia.
Solanką zalewamy ogórki w słoikach tak, by całkowicie były przykryte. Słoiki zakrywamy, ale nie zakręcamy szczelnie, aby umożliwić proces fermentacji. Ogórki są gotowe do spożycia po upływie 2-3 dni. W tym czasie należy przechowywać słoiki w chłodnym i ciemnym miejscu.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki