Reklama
Reklama

Świąteczny sernik zawsze opada? Zastosuj tę metodę, a będzie wysoki i gładki

Sernik to popularne ciasto, serwowane często na różne okazje. Z racji tego, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, warto wiedzieć, jak przygotować sernik, aby nie opadł. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, a deser wyjdzie pyszny i okazały. Podpowiadamy, jak przygotować najlepszy sernik i czego unikać podczas jego pieczenia.

Sernik króluje na naszych stołach podczas wielu świąt i okazji. Zdarza się jednak, że czasem ciasto opadnie i nie wygląda tak imponująco, jak byśmy chcieli. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując kilka porad, dzięki którym sernik zawsze nam się uda. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas pieczenia tego ciasta.

Sernik - jak go piec?

Jeżeli chcemy, aby nasze ciasto wyszło idealnie, musimy zadać sobie pytanie, do jakiego piekarnika powinno się wkładać nasz sernik. W tym przypadku prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna, ponieważ ciasto powinno być wkładane zawsze tylko i wyłącznie do nagrzanego piekarnika.

Natomiast, jeśli chodzi o to, w jakiej temperaturze piec sernik, to tu nie ma jednoznacznej wskazówki. Wysokość temperatury uzależniona jest od kilku czynników. Głównie powiązane jest to z wielkością naszego ciasta. Jeżeli wybieramy dużą blachę, to oczywiście temperatura będzie musiała być trochę wyższa. Równocześnie nie może ona przekraczać 180 stopni.

Oprócz tego to, jaką temperaturę ustawimy, zależne jest także od tego, jaki piekarnik posiadamy. Weźmy pod uwagę, że każdy model jest inny, więc temperatura może się różnić pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Przyjmuje się jednak, że optymalnym ustawieniem jest 150-180 stopni.

Czytaj również: Przepis na szybkie paszteciki z ciasta francuskiego. Idealnie pasują do barszczu

Jak rozpoznać, że sernik jest już upieczony?

Ważne jest także to, aby w dobrym momencie wyjąć nasze ciasto z piekarnika. Nie możemy dopuścić do jego spalenia, ale równocześnie musimy uważać, aby nie zdecydować się na ten krok zbyt wcześnie, ponieważ sernik opadnie.

Pamiętajmy, że jest to ciasto o dość specyficznej konsystencji. Wobec tego powinniśmy je wyjmować w momencie, gdy środek sernika jest wilgotny, a jego wierzch lekko przypieczony. Dzięki temu zyskamy pewność, że ciasto przyjęło już dobrą formę.

O czym jeszcze pamiętać piekąc sernik?

Chcąc, by nasz sernik wyszedł idealnie i nie opadał, musimy pamiętać także o kilku innych wskazówkach, dzięki którym ciasto zawsze się udaje. Oto parę podpowiedzi, które warto zastosować, przygotowując ten smaczny deser:

  • Składniki dodawane do ciasta muszą mieć temperaturę pokojową.
  • Ser używany do przygotowania sernika powinien być dobrej jakości.
  • Masa nie może być napowietrzana. Wobec tego należy ją mieszać tylko do momentu, gdy jest to konieczne. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu dziur.
  • Podczas pieczenia ciasta nie używajmy termoobiegu, ale trybu góra-dół.
  • Nie przekraczajmy temperatury 180 stopni, ponieważ sernik jest ciastem, które najlepiej się udaje, jeśli jest pieczone powoli.
  • Nie wyciągajmy ciasta od razu z piekarnika. Należy studzić je stopniowo, uchylając lekko drzwiczki. Sprawi to, że nasz sernik nie opadnie.
  • Chcąc sprawdzić, czy ciasto jest gotowe, możemy lekko potrząsnąć blaszką z ciastem. Jeżeli sernik się porusza i ma konsystencję galarety, oznacza to, że jest on już gotowy. Zwróćmy też uwagę na jego kolor, ponieważ upieczone ciasto powinno być lekko brązowe.

Zobacz też:

​Idealny sposób na makaronowe resztki. Nawet teściowa nie odważy się skrytykować

Jedz codziennie. Zmniejszysz problemy z pamięcią i ryzyko demencji

​Wcale nie kurki. Te grzyby są jeszcze lepsze do jajecznicy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciasta