Racuchy wyrosną duże i puszyste. Ten przepis dała mi babcia
Puszyste racuchy to niemalże synonim dzieciństwa. Nic tak nie kojarzy się ze szkolnymi latami, jak te placuszki, które robiła nam babcia. Teraz gdy próbujemy je odtwarzać, nie zawsze wychodzą takie, jak kiedyś. Zrób racuchy z tego przepisu, a wyrosną duże i puszyste. Będą smakować jak od babci.
Racuchy drożdżowe to danie, które sprawdzi się na każdą porę. Cała rodzina chętnie je zajada zarówno na śniadanie, jak i obiad, kolację czy podwieczorek. Niektórzy do ciasta dodają kawałki jabłek, które tworzą z racuchami pyszną kompozycję, jednakże to klasyczny smak góruje w sercach Polaków.
Przygotowanie ich jest banalnie proste i szybkie, choć trzeba na nie trochę poczekać. Wynika to z faktu wykorzystania drożdży, które muszą odpocząć, aby ciasto było pulchniejsze. Gdy wyrośnie, to zostaje już tylko usmażyć racuchy i na ciepło podać je z cukrem pudrem, owocami lub domowym dżemem.
Racuchy zrobisz nie tylko bardzo szybko, ale też z małej ilości składników. Choć produkty, których użyjesz, wydają się proste to jest mały szczegół, na który warto zwrócić uwagę. Wiele osób nie zastanawia się podczas wyrobu mąki do racuchów. Podpowiadamy, że najlepiej sprawdzi się mąka pszenna.
Do przygotowania pysznych racuchów potrzeba:
- 0,5 kg mąki pszennej;
- 0,5 l ciepłego mleka;
- 8 g suchych drożdży;
- 1 łyżki cukru waniliowego;
- 1 jajko.
Potrzebny będzie również olej do usmażenia racuchów.
Czytaj także: Te faworki zrobisz bez grama tłuszczu. Wystarczą dwa składniki i cukier do posypania
Przygotuj dużą miskę. Do niej przesiej mąkę, dosyp cukier oraz drożdże. Suche składniki wymieszaj ze sobą.
Ciepłe, ale nie gorące mleko dolej do suchej mieszanki w misce. W osobnym naczyniu widelcem roztrzep jajko, a po chwili dolej je do pozostałych produktów.
Wszystko dokładnie połącz ze sobą, początkowo za pomocą łyżki. Następnie przejdź do ręcznego wyrabiania. Gdy osiągnie gładką i jednolitą konsystencję, przykryj miskę bawełnianą ściereczką. Ciasto odstaw na co najmniej godzinę. Przez ten czas zdecydowanie powiększy swoją objętość.
Po odczekanym czasie ponownie wyrób ciasto na racuchy w dłoniach. Podziel je na mniejsze części i formuj z nich małe placuszki.
Na patelnię wylej grubą warstwę oleju i rozgrzej go. Gdy tłuszcz będzie ciepły, uformowane racuchy usmaż z obu stron. Gdy ciasto zarumieni się, będzie gotowe do przewrócenia.
Po usmażeniu racuchy przełóż na ręcznik papierowy, który odsączy nadmiar tłuszczu. Podawaj je oprószone cukrem pudrem.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki