Reklama
Reklama

Przyrządzasz jajka w ten sposób? Tracą wszystkie właściwości zdrowotne

Jajka są pożywne i pełne wartościowych składników odżywczych, więc ich regularne spożywanie przynosi wiele korzyści. Stanowią filar zbilansowanej diety, jednak nie warto bezmyślnie wciskać ich do każdego posiłku. Dietetycy tłumaczą, że nie w każdej formie tak samo służą zdrowiu. Usmażone mogą bowiem utracić wszystkie najcenniejsze właściwości.

Dietetycy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że jajka są wartościowym produktem, który warto wprowadzić do jadłospisu i spożywać w umiarkowanych ilościach np. na śniadanie czy kolację (nie warto przesadzać z uwagi na cholesterol i kalorie).

Nie uważają jednak, aby każdy sposób ich przygotowania był tak samo dobry. Specjaliści nie polecają zbyt często smażyć jajek, ponieważ te mogą wówczas utracić sporo ze swoich właściwości zdrowotnych. 

Jakie właściwości odżywcze ma jajko? To skarbnica witamin

Jajka to prawdziwe skarby, ponieważ zawierają wartościowe dobrze przyswajalne białko i liczne witaminy m.in.: A, B2, B 3, B 9, B12, D, E, K. Znajdziesz w nich także cenne składniki odżywcze takie jak: selen, cholina czy luteina, a także liczne kwasy tłuszczowe Omega-3.

Ponadto są dobrym źródłem wapnia, żelaza, selenu, fosforu, potasu czy sodu. W 100 gramach jajka kurzego znajdują się około 143 kcal, co oznacza, że jedna sztuka tego produktu to zaledwie 72 kcal.

Może cię zainteresować: Ten syrop w PRL-u robiła każda babcia. Jak miecz pomaga w walce z jesiennym przeziębieniem

Czy smażenie jajek jest zdrowe? Lepiej nie rób tego w ten sposób

Nie ma w stu procentach złego sposobu przygotowania jajek, lecz jedna metoda jest uznawana przez dietetyków za najgorszą. Chodzi oczywiście o ich smażenie, a konkretniej smażenie na zbyt dużym ogniu w ogromnej ilości tłuszczu, który jest wysokokaloryczny i zawiera tłuszcze nasycone. 

Postępując ten sposób, psujesz jajecznicę czy jajko sadzone, odbierając im większość cennych właściwości. Eksperci nie polecają także częstego smażenia jajek na maśle, tłuszczu ze smażenia boczku (np. przy jajecznicy). Jeśli smażysz jajka, zmniejsz ogień i używaj oleju o tzw. wysokiej temperaturze dymienia np. oleju z awokado.

Czytaj również: Ta herbata to najgorszy wybór. Jest niezdrowa i sprzyja tyciu

Jakie jajka są najzdrowsze? W takiej formie warto po nie sięgać najczęściej

Za najlepszy sposób przyrządzania jajek uznaje się po prostu ugotowanie ich w wodzie, albo na parze. Można dodać do nich niewielką ilość tłuszczu, ale najlepiej całkowicie pominąć etap jego dodawania. Jest to możliwe dzięki patelniom z nieprzywierającą powłoką. 

Jajka można także przygotować w piekarniku. Wybierz to, co lubisz najbardziej i wprowadź je do swojego menu. Najlepiej zawsze podawaj je wraz z warzywami, które będą dodatkowymi witaminami.

Zobacz też:

Wiele osób myli go ze szpinakiem. Ma masę witamin i jest szybki do przyrządzenia

Ten dżem to skarbnica witamin. Zrobisz go w 10 minut bez gotowania

Błyskawiczna sałatka z porów Roberta Makłowicza. Nie oprze się jej żaden gość

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe żywienie | szybkie dania