Reklama
Reklama

​Owoce jedzone po południu szkodzą? Dietetyk rozwiewa wątpliwości

Kwestie związane z jedzeniem, szczególnie w kontekście odchudzania, od dawna budzą wiele wątpliwości. Na pierwszym planie, jak zwykle, są owoce. Czy nie można ich jeść, gdy na zegarze wybije godzina 12, 15 lub 18? I skąd te zależności między czasem, w którym je zjemy, a naszą wagą? Dietetyk doktor Damian Parol rozprawia się z tymi mitami.

Czym są owoce i z czego się składają?

Owoce to jadalne struktury roślin powstające z kwiatów po zapyleniu przez owady. Powinny być istotnym składnikiem diety, który dostarcza organizmowi różnorodnych składników odżywczych. Owoce składają się głównie z węglowodanów. Znajdziemy w nich przede wszystkim cukry proste takie jak glukoza, fruktoza i sacharoza. To właśnie one nadają owocom słodki smak. Z kolei w miąższu i skórce znajdziemy sporo błonnika, który wspomaga trawienie i zapewnia uczucie sytości. Większość owoców z kolei nie zawiera zbyt dużej ilości białka (oprócz np. awokado) czy tłuszczów (oprócz np. kokosa). Poza makroskładnikami w owocach znajdziemy wiele witamin oraz minerałów, a także antyoksydantów.

Sprawdź również: To jeden z najzdrowszych owoców świata. Rośnie w Polsce, a mało kto o nim wie

Skąd wziął się mit o niejedzeniu owoców po południu?

Największym "winnym" mitu o tym, by nie jeść owoców po południu oraz wieczorem jest... fruktoza, czyli jeden z cukrów prostych. Jednak jak wspomina doktor Damian Parol — nie można wrzucać wszystkich owoców do jednego worka, gdyż zupełnie inny poziom fruktozy mają jabłka czy daktyle, niż borówki i jagody. Co więcej, spożycie tych owoców nadal nie dostarczy do organizmu tyle fruktozy, co słodki napój czy batonik, których spożycia po południu nikt nie kwestionuje.

Sprawdź również: Zapomnij o wyrabianiu ciasta drożdżowego. Szybki przepis od Ewy Wachowicz

Dietetyk Damian Parol idzie nawet krok dalej i zachęca do jedzenia owoców o każdej porze dnia. Szczególnie latem, gdy jesteśmy w pełni sezonu na krajowe jagody, maliny, porzeczki czy jeżyny. Pamiętajmy jednak o słuchaniu swojego organizmu — jeśli po spożyciu owoców pojawią się w naszym organizmie wzdęcia, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem. Korzystajmy więc z sezonu na owoce i jedzmy owoce, które lubimy i będą dobrze działać na nasz organizm.

Zobacz też:

​Seniorzy powinni jeść go kilka razy w tygodniu. Niestety, wciąż jest mało popularny

Te naleśniki biszkoptowe, to smak mojego dzieciństwa. Wychodzą jak u babci

Moja babcia często robiła pierogi z tym farszem. Są lepsze niż ruskie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce | zdrowe żywienie