Nazywają go polskim kawiorem. Jest zdrowy i tani, a mało kto go jada
Nazywana jest "polskim kawiorem". Wiele osób podaje ją podczas kolacji wigilijnej. Mowa o ikrze ze śledzia, która nie dość, że smakuje wyśmienicie, to jeszcze zawiera wiele prozdrowotnych składników odżywczych. Co więcej – nie nadszarpnie naszego domowego budżetu, jak inne, droższe kawiory dostępne w sklepach.
Ikra śledziowa to jaja składane przez samicę śledzia. Rzeczone jaja mają postać niewielkich ziarenek. Ikrę pozyskuje się ze śledzi, które zostały złowione w okresie tarła. Z takich osobników można również uzyskać mlecz.
Sposobów na przygotowanie ikry ze śledzia jest naprawdę mnóstwo. Można spożywać ją na surowo z dodatkiem niewielkiej ilości soku z cytryny i w towarzystwie grzanki lub kawałka chleba. Niektórzy wykorzystują ją do zrobienia aromatycznej pasty kanapkowej – wówczas dobrze jest dodać do niej nieco twarożku. Inni miłośnicy wyrobów rybnych decydują się na smażenie ikry śledziowej w panierce. Taka potrawa doskonale komponuje się z salsą lub dipem.
Z uwagi na wyjątkowy smak ikry śledziowej, warto zaserwować ją podczas wigilijnej kolacji. Doskonale sprawdzi się jako przystawka lub jedno z głównych dań. Ikra ze śledzia to także tańsza alternatywa dla kawioru. Jedna puszka kosztuje około 10-15 zł.
Przeczytaj też: Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe
Nie dość, że ikra śledziowa smakuje wybornie, to jeszcze zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych. Mowa tutaj między innymi o witaminach, takich jak witamina D czy witaminy z grupy B. W składzie ikry znajdziemy także minerały – potas, fosfor czy selen. Warto pamiętać, że odpowiednia podaż mikro i makroskładników jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ikra ze śledzia to także świetne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które mają dobroczynny wpływ między innymi na działanie układu nerwowego. Omawiany przysmak zawiera aminokwasy, takie jak cysteina (bierze udział w produkcji kolagenu), lizyna (stanowi budulec białek) czy metionina (wpływająca na procesy metaboliczne).
Zobacz też:
Szybki, puszysty sernik z 3 składników. Z przepisu Ani Starmach uda się każdemu
Pulpety zawsze będą miękkie i delikatne. Wymień mąkę na ten składnik
Na rodzinne spotkanie przygotuj miodownik z przepisu Ewy Wachowicz. Goście oniemieją