Naleśniki z przepisu Roberta Makłowicza. Dzięki jednemu składnikowi są miękkie i puszyste
Są nie tylko ulubionym daniem wielu Polaków, ale także świetną bazą do przygotowania innych potraw, takich jak krokiety, a nawet naleśnikowy makaron. Czasem jednak warto poeksperymentować z podstawowym przepisem, by odnaleźć zupełnie nowy smak. Poznaj przepis na idealne naleśniki, które przygotowuje Robert Makłowicz.
Robert Makłowicz jest polskim dziennikarzem, krytykiem kulinarnym, publicystą i podróżnikiem. Jego programy o gotowaniu w różnych zakątkach świata zna cały kraj, a przepisy, które podaje swoim widzom, zawsze wychodzą idealnie.
Klasyczny przepis na naleśniki opiera się przede wszystkim na mleku oraz wodzie. Często do ciasta dodaje się wodę gazowaną, by było lżejsze i bardziej napowietrzone. Korzystając z formuły od Roberta Makłowicza, zapomnij jednak o tych dwóch składnikach i zastąpmy je... maślanką. Oto składniki, które potrzebujesz do przygotowania miękkich i puszystych naleśników:
- 1 szklanka maślanki,
- 1 szklanka mąki,
- 2 łyżki oleju,
- 2 jajka,
- szczypta soli.
Naleśniki z przepisu Roberta Makłowicza będą idealną bazą do wielu potraw, zarówno na słodko, jak i na słono. Jeśli chcesz je przygotować w wersji słodkiej, możesz dodać do ciasta łyżeczkę cukru wanilinowego.
Sprawdź również: Są jeszcze lepsze niż jagodzianki. Z tego przepisu robiła je moja babcia
Do dużej miski wlej szklankę maślanki, wsyp szklankę mąki, dodaj olej, jajka oraz sól. Mąkę możesz dodatkowo przesiać. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, wykorzystując trzepaczkę (rózgę) lub mikser. Ten proces może potrwać nawet kilka minut, gdyż składniki muszą być idealnie połączone, by pozbyć się ewentualnych grudek mąki. Miskę z ciastem przykryj ściereczką i odstaw na 15-30 minut (celuj raczej w pół godziny). Ten czas jest potrzebny na uwolnienie się glutenu, który sprawi, że naleśniki nie będą się tak rwały.
Sprawdź również: Naturalny antybiotyk, który możesz stosować przez całą zimę. Zrób go z przepisu siostry Anastazji
Rozgrzej patelnię na średniej mocy palnika (jeśli jest to konieczne, posmaruj ją delikatnie olejem). Rozprowadź porcję ciasta na całej jej powierzchni i smaż przez około minutę, aż do zarumienienia. Po tym czasie obróć naleśnik na drugą stronę, do momentu, aż się zarumieni. Gotowe naleśniki przekładaj na talerz i nadziewaj ulubionymi składnikami. Może to być mascarpone z truskawkami, bitą śmietaną i owocami, mięsny farsz, a nawet purée z warzyw czy soczewica i grzyby mun.purée. Smacznego!
Zobacz też:
Najlepsza zalewa do grzybków. Z tego przepisu robiła ją moja babcia
To sekret długowieczności Japonek. Zawdzięczają mu też szczupłą sylwetkę
Sałatka hokus-pokus mojej żony przejmuje każde imieniny. Kluczem jest dodatek żurawiny