Reklama
Reklama

​Kiszone rydze to hit tej jesieni. Zapomnij o marynowaniu grzybów, liczy się tylko metoda czterech jedynek

Sezon grzybowy w pełni. W weekend przy wjazdach do polskich lasów roi się od aut, a grzybiarze niezwykle chętnie szukają jak najlepszych okazów. Jednak co zrobić z zebranymi grzybami? Oczywiście można je ususzyć, by zostały na później, choć niektóre warto przygotować w zupełnie inny sposób. Poznaj przepis na kiszenie rydzów z wykorzystaniem metody czterech jedynek.

Rydze są znane przede wszystkim ze swojej pomarańczowej barwy. To jedne z najsmaczniejszych grzybów, które zwykle po prostu smażymy na patelni. Warto jednak spróbować je ukisić metodą czterech jedynek.

Na czym polega metoda czterech jedynek?

Korzystanie z metody czterech jedynek podczas kiszenia rydzów to nic innego, jak stosowanie warstw składników w odpowiedniej kolejności. W tym przepisie nie ma konieczności wykorzystywania solanki (jak w przypadku marynowania), więc nie musimy tworzyć wywaru o prawidłowym stężeniu. Jest ona o wiele łatwiejsza i znacznie mniej czasochłonna, a rydze są jędrne i pyszne.

Sprawdź również: Dodaj odrobinę do gotujących się ziemniaków. Nie wchłoną wody i zaskoczą smakiem

Przepis na najlepsze kiszone rydze

Do przygotowania kiszonych rydzów potrzebne będzie:

  • 1 kg rydzów,
  • 3 cebule,
  • sól kłodawska niejodowana,
  • cukier.

Zagotuj w dużym garnku wodę z dodatkiem 2-3 łyżek soli. W międzyczasie oczyść grzyby i odetnij ich nóżki. Gdy woda się zagotuje, wrzuć do niej rydze i gotuj przez 3 minuty. Po tym czasie wyciągnij grzyby i odstaw do wystygnięcia.

Sprawdź również: Ta ryba jest tańsza od łososia, a równie zdrowa i smaczna

Cebulę pokrój w pióra i przygotuj chłodne rydze oraz wyparzony słoik. Metodę czterech jedynek zacznij od ułożenia warstwy cebuli na dnie słoika, następnie układamy warstwę grzybów, całość lekko ugniatamy i posypujemy łyżeczką soli i połową łyżeczki cukru. Tak układaj warstwy, aż skończą się wszystkie składniki. Na samej górze musi znaleźć się cebula. Całość obciąż ciężkim elementem (np. wyparzonym wcześniej kamieniem).

Rydze muszą się kisić przez 2-3 tygodnie w ciemnym i suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Po tym czasie przełóż same grzyby do wyparzonego słoika o podobnej wielkości (rydze mają zająć maksymalnie ¾ jego wysokości), dokładnie zamknij i zapasteryzuj we wrzątku przez 15 minut.

Zobacz też:

Jest nazywany "owocem młodości". Jedz 2 razy w tygodniu, a wzmocnisz skórę i paznokcie

​Zapomnij o zakalcu w szarlotce. Zastosuj trik, który pokazała mi mama

Kanie podaję tylko w ten sposób. Cała rodzina się zajada, a sąsiedzi proszą o przepis

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | grzyby