Jest smaczny, sycący i pozwala schudnąć. Jedz przynajmniej raz w tygodniu
Ta zupa to jedno z popularniejszych dań kuchni polskiej, które dawniej często gościło na stołach. Teraz odeszła nieco w zapomnienie, a szkoda. Jest niezwykle sycąca, smakowita oraz dostarcza ogrom właściwości odżywczych. Kapuśniak z kiszonej kapusty zdecydowanie częściej powinien gościć w obiadowym jadłospisie. Jest pożywny i polecany dla osób, które się odchudzają. Dowiedz się, jak go przygotować.
Zupa to nieodłączony element dwudaniowego obiadu. Wiele osób uważa je za lekką przystawkę przed głównym daniem. Okazuje się jednak, że są i takie, które mogą stanowić pełnowartościowy posiłek. Wśród nich z pewnością należy wymienić tradycyjny kapuśniak zrobiony na kiszonej kapuście. Jest nie tylko sycący, ale i zdrowy. Co więcej, jego przygotowanie nie jest skomplikowane.
Głównym składnikiem kapuśniaku, jak sama nazwa wskazuje, jest kapusta. W tym przypadku kiszona. Jest niezwykle zdrowa i korzystnie wpływa na organizm. Przede wszystkim dobrze działa na układ pokarmowy oraz procesy trawienia. Wzmacnia również odporność. Regularne spożywanie kiszonej kapusty może również wpłynąć na poprawę kondycji skóry.
Bogata jest w wiele witamin, takich jak C, A, E, K oraz witaminy z grupy B. W swoim składzie posiada również cenne składniki, takie jak magnez, potas czy żelazo. Obfita w bakterie kwasu mlekowego wspomaga utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit.
Kapusta kiszona jest niskokaloryczna, a więc polecana jest osobom będącym na diecie. Jest również świetnym źródłem błonnika, dlatego sprawdzi się zarówno podczas odchudzania, jak i dla osób zmagających się z dolegliwością, jaką są zaparcia. Ogrom właściwości kiszonej kapusty sprawia, że warto włączyć ją do swojej codziennej diety. Świetnym rozwiązaniem jest więc prosty w przygotowaniu i niezwykle sycący kapuśniak.
Zobacz również: Wcale nie jabłko. Surówka z selera obłędnie smakuje z dodatkiem tego owocu
Przygotowanie kapuśniaku nie jest skomplikowane i każdy powinien sobie z nim poradzić. Najważniejsze, aby odpowiednio długo go gotować. Zazwyczaj wychodzi taka porcja, że można nią poczęstować całą rodzinę i zostanie jeszcze na następny dzień. Do przygotowania będą potrzebne następujące składniki:
- 2 litry wody
- 1 kg chudych żeberek
- 500 g nieodciśniętej kiszonej kapusty
- 500 g ziemniaków
- 2 marchewki
- 1 cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka kminku
- Sól i pieprz
Sposób przygotowania
W dużym garnku zalej żeberka wodą i podgrzewaj na lekkim ogniu, aż zmiękną. W tym czasie pokrój kiszoną kapustę. Obierz ziemniaki, cebulę, marchewkę oraz czosnek, a następnie pokrój je w kostkę. W przypadku czosnku drobno go posiekaj.
Kiedy wywar z żeberek będzie gotowy, dodaj do niego kiszoną kapustę oraz wszystkie warzywa. Dorzuć liście laurowe, kminek oraz ziele angielskie. Całość gotuj na średnim ogniu przez około 30 minut. Na bieżąco kontroluj czy wszystkie składniki zupy miękną. Pamiętaj również o doprawieniu kapuśniaku solą i pieprzem.
Zobacz też:
Ekspresowa sałatka z trzech składników, gdy niezapowiedziani goście stoją pod drzwiami
Każda szklanka to bomba witaminowa. Zrób z tego przepisu, a zima minie bez chorób
Te drożdżówki są jeszcze lepsze, niż cynamonki. Robię je co weekend