Jeden składnik sprawi, że placki ziemniaczane nie ściemnieją. Ten trik stosuje Magda Gessler
Placki ziemniaczane to potrawa, którą uwielbiają wszyscy — zarówno młodzi, jak i starsi. Jednak przy ich przygotowaniu może powstać problem, a mianowicie masa nam ściemnieje i nie będzie ładnie wyglądała. Poznaj tajemniczy trik, który stosuje Magda Gessler, by jej placki ziemniaczane nigdy nie ściemniały.
Przygotowując placki ziemniaczane, warto skorzystać z malaksera lub maszynki z odpowiednią nakładką. Dzięki temu cały proces przyrządzania tego dania będzie dużo szybszy.
Z przepisu Magdy Gessler na placki ziemniaczane otrzymamy ok. 25 sztuk, czyli 5-6 porcji. Potrzebne nam składniki to:
- 1 kg ziemniaków,
- 2 żółte cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 jajka,
- 2-3 łyżki mąki pszennej,
- 1 łyżka śmietany 18%,
- sól, pieprz, olej do smażenia.
Waga ziemniaków podana jest przed obraniem. Z tego względu ilość mąki należy dostosować do tego, jaką ilość masy na placki otrzymamy.
Sprawdź również: Moja babcia robi pełną blachę tego ciasta. Po kwadransie zostają tylko okruszki
Ziemniaki, cebulę i czosnek obieramy. Następnie ścieramy na tarce z drobnymi oczkami lub w malakserze/maszynce. Startą masę przekładamy na sitko i ustawiamy nad czystym naczyniem. Możemy delikatnie odcisnąć. Do odciśniętej masy dodajemy jajka oraz mąkę i całość mieszamy. Z naczynia, nad którym odsączaliśmy ziemniaki, odlewamy wodę, a pozostałą skrobię dodajemy do masy wraz z łyżką śmietany. Doprawiamy solą i pieprzem według własnego uznania. Rozgrzewamy patelnię i wlewamy na nią olej. Smażymy z obu stron na złoty kolor, uważając, by się nie przypaliły. W zależności od ilości masy, jaką wyłożymy na patelnię, należy dostosować moc i czas smażenia.
Sprawdź również: Młoda kapusta z koperkiem z przepisu mojej mamy. Tak delikatna, że rozpływa się w ustach
Ciemnienie startych ziemniaków to proces naturalny. Wynika po prostu z utleniania się tych roślin po starciu na tarce lub w malakserze. Nie ma on żadnego wpływu na walory smakowe przygotowanego dania, jedynie wizualne. Jeśli chcemy temu zapobiec, powinniśmy dodać do masy łyżkę śmietany, jak radzi Magda Gessler. Obecne w niej bakterie kwasu mlekowego skutecznie zatrzymają proces ciemnienia, a nasze placki ziemniaczane nie tylko będą złociste i chrupiące, ale także świetnie zaprezentują się na stole.
Sprawdź również: Dżem będzie miał idealną gęstość. Wystarczy, że zastosujesz sposób mojej babci
Dla wielu osób odwiecznym dylematem jest sposób jedzenia placków ziemniaczanych. Jeść je na słodko czy na słono? Jeśli przyrządzimy placki ziemniaczane z dodatkiem cebuli i czosnku, tak jak w tym przepisie, najlepiej będzie je podawać do gulaszu lub innego mięsa, a także wędzonego łososia. Świetnie smakują także z kwaśną śmietaną, musztardą czy sosami np. czosnkowym, pieczarkowym lub grzybowym, a także bałkańską pastą warzywną — ajvarem. Jeśli nie dodamy do placków ziemniaczanych cebuli i czosnku, będziemy mogli przyrządzić je na słodko. W takim wariancie najlepiej sprawdzą się ze śmietaną i cukrem, bądź musem jabłkowym.
Zobacz też:
Ta zupa wzmacnia i rozgrzewa lepiej niż rosół. Jesienią gotuję ją co weekend
Przysmak kawalera jest idealny do czyszczenia lodówki. Wystarczy go nie przypalić
To najlepszy krem do ciasta marchewkowego. Smakuje jak z cukierni